24 yıldır doğrudan ya da dolaylı olarak İstanbul’u yöneten Erdoğan ‘beton’dan şikâyet etti, “Yeşillik arıyorsanız mezarlıkların olduğu yerde bulursunuz” dedi

24 yıldır yönetmiyormuş gibi!..

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendi dönemlerinde betonlaştırılan ve talan edilen İstanbul’dan şikayet etti, “Yeşillik arıyorsanız mezarlıkların olduğu yerde bulursunuz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı içindeki Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Şehircilik Şurası'nda konuşan Erdoğan, “Zihinsel yozlaşmanın menfi etkisini en çok çarpık şehirleşmede görüyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Ancak mezarlıkta bulursunuz’
Sözlerinin devamında, “Yeşillik arıyorsanız mezarlıkların olduğu yerde bulursunuz. İstanbul'da da selviyi bulacaksan Karacaahmet Mezarlığı'nda bulursunuz. Onun dışında bulamazsınız. Bizim kültürümüzde şehirler böyle kurulur” diyen Erdoğan, şöyle devam etti: “Önümde cami, mescid, onun önünde de kuşların evi var. Acaba şu anda kuşlara ev yapmayı düşünen var mı? Böyle bir anlayış kaldı mı? O kuşlar nerede barınacağını, nerede yiyeceğini, nerede içeceğini gayet iyi biliyor. Bizler başta olmak üzere tüm belediyelere çok büyük işler düşüyor.”

Dünyadaki şehirleşme anlayışını da eleştiren Erdoğan, “Onca şatafata rağmen dünyadaki metropollerin insanı mutsuz etmesinin nedeni budur. ‘Amerika'nın Manhattan'ı var.’ Tamam da Manhattan'ın nesi var? Yazın o aydınlık günlerinde bile bir karanlık dünyaya girersiniz. Aydınlık yok. Günümüz şehirleri insana huzur vermiyor. Beton, beton, beton. Orada ruh yok. Huzur yok” diye konuştu.

AKP tepkisi
Erdoğan, yeni AKM projesine tepki gösterenlere de sert çıktı: “Nereye müracaat ederseniz edin, ne kadar çırpınırsanız çırpının 2019 o opera binasının bittiği yıl olacaktır. Böyle yapa yapa 10 yılımızı yediniz. Artık daha size tahammül yok. Bedeli ne ise yapacağız.”

***

121 gökdelenin 117’si Erdoğan döneminde

CHP Milletvekili Musa Çam, Erdoğan’ın yönettiği dönemde İstanbul’a verilen zararı gözler önüne seren bir veri paylaştı.
T24’ten Hülya Karabağlı’nın haberine göre Çam, Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın 2018 yılı bütçesi görüşmelerinde yaptığı konuşmada, “Erdoğan’ın İstanbul Belediye Başkanlığına başladığı 1994 yılına kadar ise sadece 4 gökdelen inşa edilmiş, bir anlamda İstanbul’daki 121 gökdelenin 117’si Erdoğan’ın söz sahibi olduğu dönemde yapılmıştır” dedi. Çam, şu bilgileri verdi:
“AKP’nin on dört yıllık döneminde İstanbul’da yaklaşık 1.075 adet 47 metre veya daha uzun bina yapılmış. 1994’te başlayan, 2007’de çoğalmaya başlayan dikey mimari, 2010’lara gelindiğinde tepe noktasını görmüş durumda. 2010-2015 arasında her sene 100’den fazla bu tarz yapı inşa edilirken, rekor 158 binayla 2013 yılına aittir. Aynı şekilde, AKP öncesi dönemde 24 olan gökdelen sayısı 2016 sonunda 121’i bulmuştur.”