birgün

17° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 19.07.2021 10:59

25 şehir dünyayı adeta yok ediyor

Küresel ısıtmaya neden olan sera gazı salımının yüzde 52’si 25 büyük şehirde gerçekleşiyor. 25 şehrin 23’ü Çin’de bulunuyor. İstanbul ilk 25’te yer almasa da en çok karbon salınımı yapılan şehirler arasında.

25 şehir dünyayı adeta yok ediyor

Haber Merkezi

İnsan kaynaklı iklim krizi ve küresel ısıtma dünyayı giderek geri dönüşü olmayan bir noktaya itiyor. Bir yanda Kanada’da aşırı sıcaklar, bir yandan da Avrupa ülkelerinde meydana gelen sel yüzlerce kişinin ölümüne neden oldu. Dünya üzerinde başta karbondioksit olmak üzere küresel ısınmaya neden olan sera gazı salımının yarıdan fazlası sadece 25 büyük şehirde gerçekleşiyor.

Frontiers in Sustainable Cities adlı bilimsel dergide yayımlanan makalede dünya genelinde 53 ülkeden 167 şehrin emisyon verileri karşılaştırıldı. Çalışmaya göre karbon salımının yüzde 52'sinden sorumlu 25 şehrin 23'ü Çin'de bulunurken listeye giren diğer iki şehir Moskova ve Tokyo oldu. Çalışmada ilk 25'te yer almasa da İstanbul, Moskova ile birlikte Avrupa'da en çok karbon salımı yapılan şehirlerden biri olarak gösterildi. Euronews’te yer alan habere göre kişi başına düşen emisyon miktarları karşılaştırıldığında gelişmiş ülkelerdeki şehirler gelişmekte olan ülkelerdeki şehirlerden daha üst sıralarda yer aldı.

30 ÜLKE SALINIMI AZALTTI

Çalışmanın yazarlarından ve Sun Yat-sen Üniversitesi'nden çevre bilimci Shaoqing Chen bulguların şehir merkezlerinin küresel ısıtmada nasıl bir rol oynadığını ve yine emisyonları azaltmadaki önemini ortaya koyduğunu vurguluyor. Yeni çalışmada büyük şehirlerdeki azaltma hedeflerine ne kadar ulaşıldığının analiz edildiğini vurgulayan Chen, çoğunluğu gelişmiş ülkelerde yer alan 68 şehrin emisyonları azaltmak için kesin hedefler koyduğunu belirtti. Fakat çalışmada incelenen 42 şehirden sadece 30'unun sera gazı salımını azaltmayı başardığı tespit edildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol