birgün

14° AÇIK

28 ilde 'kene' operasyonu: Çok sayıda gözaltı kararı

Yrttaşları borçlandırıp ardından baskı ve şiddet yoluyla haksız kazanç sağlayanlara yönelik operasyon düzenlendi. 6 aylık takibin ardından bu sabah düğmeye basılırken, 28 ilde 160 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

GÜNCEL 13.01.2022 09:32
28 ilde 'kene' operasyonu: Çok sayıda gözaltı kararı
Abone Ol google-news

Ankara, Adana ve İstanbul’un da bulunduğu toplam 28 ilde 'tefecilere' yönelik operasyon düzenlendi. Baskı ve şiddet yoluyla haksız kazanç sağlayan 160 şüpheli için gözaltı kararı çıkarıldı. Operasyonlarda 133 kişi gözaltına alındı. Söz konusu 'kene' operasyonuyla ilgili detayları Emniyet Genel Müdürlüğü duyurdu.

Emniyetten yapılan açıklama şöyle;

"Vatandaşlarımızı önce borçlandırıp devamında baskı, cebir ve şiddet yoluyla haksız kazanç sağlayan FIRSATÇILARA yönelik olarak;

Emniyet Genel Müdürlüğü KOM ( Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele) Dairesi Başkanlığı koordinesinde, İl Cumhuriyet Başsavcılıklarımız talimatları çerçevesinde sürdürülen 6 aylık planlı çalışmalar neticesinde;

Verilen borç çerçevesinde senetler düzenleyerek ve bu senetler üzerinde tahrifat yaparak (500.000’i 5.000.000 yaparak),

Acil nakite ihtiyacı olan vatandaşlarımıza pos cihazı kullanarak para vererek, (pos cihazından 3.000 TL çekip, vatandaşa 2.300 TL vererek),

Ödenemeyen senetler karşılığında vatandaşlarımızın evlerini, arabalarını, arsalarını, haksız olarak elde ederek,

Borç verilen ve ödenemeyen paralar karşılığında vatandaşlarımızı tehdit ederek, ilerleyen aşamalarda darp ederek,

Ailesi ya da yakınlarına zarar verileceğini ima ederek TEFECİLİK suçunu işledikleri tespit edilen;

160 hedef şahsa yönelik; aralarında Ankara, Adana ve İstanbul’un da bulunduğu toplam 28 ilimizde KENE operasyonu gerçekleştirilmiştir.

Hedef şahıslarından 133’ü hakkında İl Cumhuriyet Başsavcılıklarımızca gözaltı kararı mevcut olup, 27 şahıs ise ifadesi alınmak üzere Emniyete davet edilecektir.

Öte yandan 2021 yılı içerisinde gerçekleştirilen Tefecilik 1 ve Tefecilik 2 operasyonlarında 478 hedef şahıs adli makamlar önüne çıkarılmış, çok sayıda av tüfeği, tabanca, senet, pos cihazı, uyuşturucu madde, para elde edilmişti.

Devletimizin ve vatandaşlarımızın menfaatleri en büyük önceliğimiz olup suç ve suçlularla mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

DHA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol