birgün

24° AÇIK

28 kişiyi infaz edip şükür namazı kılmışlar

Hizbullah adına gerçekleştirdikleri eylemlerde 28 kişiyi öldüren 3 tetikçinin serbest bırakıldığı öğrenildi. Gerekçeli kararda tetikçilerin tek kurşunlu infaz sonrası da ‘şükür namazı’ kıldıklarının tespit edildiği aktarıldı.

GÜNCEL 14.05.2022 09:55
28 kişiyi infaz edip şükür namazı kılmışlar
Abone Ol google-news

Diyarbakır’da Hizbullah adına 48 silahlı eylemde 28 yurttaşın öldürülmesi, 14 kişinin yaralanması, 1 kişinin kaçırılması ve 4 aracın yakılması eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları Yargıtay’ca onanan üç tetikçinin daha serbest kaldığı ortaya çıktı.

Sözcü’den Özgür Cebe'nin haberine göre, tetikçilerin tek kurşunlu infaz sonrası ‘şükür namazı’ kıldıkları belirtildi. Hizbullah’ın askeri kanadında tetikçilik yapan Bilal Soytaş, Sadun Çiğdem ve Fırat Nart, Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi’nce ‘anayasal düzeni silah zoruyla yıkmak’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırıldı.

Mahkeme sanıkların işledikleri cinayetleri 780 sayfalık gerekçeli kararında delilleriyle tek tek açıkladı. 28 cinayetin aydınlatıldığı gerekçeli kararda Hizbullah’ın genel ve örgütlenme yapısına dair bilgilerin yanı sıra örgütle ilgili şu çarpıcı tespitlere yer verildi:

“Askeri kanattaki şahıslar yaptıkları her eylemden sonra şükür namazı kılarak kendilerini daha bağlayıcı hale getirirler, eylemi Allah rızası için yaptıklarına inanırlar. Örgüt evinde nöbet tutarlar. Eylem talimatları direkt örgüt liderinden alınır. Bu faaliyetlerin yürütülebilmesi amacıyla ülke genelinde; kaçırma, sığınak, gardiyan, öldürme gömme, sorgu ekipleri oluşturulmuştur.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol