birgün

13° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 20.08.2021 14:30

28 Şubat Davası | 5 kişi tutuklandı

Müebbet hapis cezasına çarptırılan 28 Şubat Davası'nın 5 sanığı daha adliyeye getirildi. Mahkemedeki işlemleri tamamlanan Ahmet Çörekçi, Aydan Erol, İlhan Kılıç , İdris Koralp ve Kenan Deniz tutuklanarak cezaevine gönderildi. Böylece hakkında yakalama kararı çıkarılan 14 kişiden 8'i hakkında işlem yapıldı.

28 Şubat Davası | 5 kişi tutuklandı

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 28 Şubat davasında yakalama kararı verilen sanıklardan 5'i İstanbul'da yakalandı. Haklarında yakalama kararı çıkarılan, Aydan Erol, İlhan Kılıç, İdris Koralp ve Kenan Deniz infaz savcılığındaki işlemlerinin ardından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, yakalama kararıyla ilgili bugün saat 10.00 sıralarında eş zamanlı operasyon yaptı.

Sanıklardan Aydan Erol, İlhan Kılıç ve Kenan Deniz gözaltına alınarak adliyeye getirildi. Çetin Saner de Silivri Emniyeti'ne giderek teslim oldu. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada sanıkların gün içinde adliyeye götürüleceği kaydedildi.

Emekli general İdris Koralp de Bakırköy Adliyesi'ne giderek teslim oldu.

ÇÖREKÇİ CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ

28 Şubat davası kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan Ahmet Çörekçi tutuklandı.

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 28 Şubat davasında müebbet hapis cezası alan 14 sanık hakkında yakalama kararı vermesi üzerine, sanıklar arasında bulunan emekli orgeneral Ahmet Çörekçi polis tarafından İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi. Mahkemedeki işlemleri tamamlanan Çörekçi, Silivri Cezaevi'ne gönderildi.

Haklarında yakalama kararı çıkarılan, Aydan Erol, İlhan Kılıç, İdris Koralp ve Kenan Deniz infaz savcılığındaki işlemlerinin ardından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

NE OLMUŞTU?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 28 Şubat davasında haklarında verilen müebbet hapis cezaları kesinleşen 14 kişi hakkında yakalama kararı çıkarttı.

28 Şubat davasında cezaları kesinleşen isimler şöyle: Ahmet Çörekçi, Aydan Erol, Cevat Temel Özkaynak, Çetin Doğan, Çetin Saner, Çevik Bir, Erol Özkasnak, Fevzi Türkeri, Hakkı Kılınç, İdris Koralp, İlhan Kılıç, Kenan Deniz, Vural Avar ve Yıldırım Türker.

Çetin Doğan Bodrum Adliyesi'ne giderek savcılığa teslim oldu. Çetin Doğan ve Çevik Bir tutuklanarak önce Muğla Cezaevi'ne gönderildi. Emekli generaller, ilerleyen saatlerde alınan kararla, İzmir 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'na nakledildi.

Dönemin MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral İlhan Kılıç Fenerbahçe Orduevi'nde, dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Ahmet Çörekçi, dönemin Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı emekli Koramiral Aydan Erol ve dönemin Genelkurmay İç Güvenlik Harekat Dairesi Başkanı ve Başbakan Askeri Başdanışmanı emekli Tümgeneral Kenan Deniz ikametlerinde gözaltına alındı.

Dönemin Jandarma Genel Komutanlığı Harekat Başkanı emekli korgeneral Hakkı Kılınç da Antalya'nın Manavgat ilçesinde gözaltına alındı.

Hapis cezası kesinleşenlerin rütbelerinin sökülmesi için Genelkurmay Başkanlığı'na yazı gönderildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol