birgün

10° HAFİF YAĞMUR

DÜNYA 04.03.2021 11:43

30 yıldır ağır hastalıkla mücadele eden kadının ötenazi talebi kabul edildi: Bedenim kötü durumda ama ruhum mutlu

Peru'da bir mahkeme, 30 yıldır ağır bir hastalıkla mücadele eden bir kadının ötenazi talebini kabul etti: "Bedenim kötü durumda ama aklım ve ruhum mutlu"

30 yıldır ağır hastalıkla mücadele eden kadının ötenazi talebi kabul edildi: Bedenim kötü durumda ama ruhum mutlu

BİRGÜN DIŞ HABERLER SERVİSİ

Peru'da tedavisi mümkün olmayan polimiyozit hastalığıyla 30 yıldır yaşayan Ana Estrada'nın ötenazi talebi mahkemece kabul edildi. Ötenazinin yasak olduğu Katolik ülkede, devletin mahkeme kararını temyiz etmeyeceği belirtiliyor.

Adalet ve Sağlık Bakanlığının, mahkemenin "onurlu ölüm" hakkını tanıyan kararına saygı göstereceği belirtilirken, Reuters'e konuşan Estrada, "Bu bireysel bir dava ancak emsal teşkil edeceğini umuyorum" diye belirtti.

44 yaşında bir psikolog olan Estrada, aşırı kas ağrılarına sebep olan hastalıktan 30 yıldır şikayetçi ve çoğu zaman solunum cihazıyla soluk alıp veriyor.

2016 yılından beri "Ana onurlu bir ölüm peşinde" adında bir blog yazan Estrada, Reuters'e, artık yazamayacak duruma geldiğinde yaşamını sonlandırma kararı vereceğini söyledi.

Estrada mahkeme kararına ilişkin, "Bedenim kötü durumda ama aklım ve ruhum mutlu" diye konuşu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol