birgün

6° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

YAŞAM 28.01.2020 12:29

30 yıllık arzuhalci anlattı: En çok yoksula ve işsize dilekçe yazıyoruz

30 yıllık arzuhalci Hamza Kılıç, son yıllarda en çok yazdığı dilekçeleri şöyle sıraladı: “Gıda, yakacak ve giyecek yardımı, işsizlik, ekonomik sorun sebebiyle boşanma”

30 yıllık arzuhalci anlattı: En çok yoksula ve işsize dilekçe yazıyoruz

Bir zamanların en önemli mesleklerinden biri olan arzuhalcilik gelişen teknoloji ve okuma yazma oranının yükselmesi ile birlikte tarihe karışıyor. 30 yıldır aynı sokakta arzuhalcilik yapan Hamza Kılıç, vatandaşın en fazla sosyal yardımlardan faydalanmak, iş talepleri ve boşanmak için kendilerine gelerek dilekçe yazdırdığını söyledi.

Gazete Duvar’dan Oktay Candemir’in haberine göre, 1990 yılından bu yana Arzuhalciler Sokağı’nda bulunan Hamza Kılıç, arzuhalcilikten kazandığı para ile 7 çocuk büyütmüş. Çocuklarını okutan Kılıç, şimdilerde arzuhalcilik parası ile kendini dahi geçindiremediğini söyledi. Arzuhalcilik mesleğinin son demlerini yaşadığını söyleyen Kılıç, “ Teknoloji gelişti ve toplumda artık eğitimli bireylerin sayısı çok fazla. Herkes kendi dilekçesini yazabiliyor. 20 yıl önce böyle değildi, herkes bize koşardı. Hatta bazıları derdini bile anlatamazdı” dedi.

‘İNSANLARIMIZ ARTIK KAVGA ETMİYOR’

“Eskiden arazi kavgaları olurdu, birçok insan kan revan içinde buraya gelirdi. Ama artık toplum kavgayı, şiddeti tasvip etmiyor. Kavga etmeden konuyu direkt yargıya taşıyorlar. Kavga yüzünden bize artık gelen yok. Bu sevindirici bir durum. Ama şöyle bir gerçek de var. Tarım artık bitti ve kimsenin topraktan beklentisi kalmadı” diye konuştu.

‘ARTIK EN ÇOK DİLEKÇEYİ YOKSULLARA YAZIYORUZ’

Kendisine bugün gelen kişilerin hangi konularda dilekçe yazdıklarını da anlatan Kılıç, “En çok sosyal yardımlaşma fonundan gıda, yakacak ve giyecek yardımı için dilekçe yazıyorlar. Valiliğin verdiği yardımlardan faydalanmak için gelen insanların sayısı son birkaç yılda yüzde 200 arttı. İkinci sırada işsiz oldukları için her gün devlet kurumlarına dilekçe yazanlar var ve bu ekonomik sorunlar yüzünden boşananlar bize geliyor. 15-20 yıl önce boşanmak için yılda bir iki defa bize gelirlerdi ama şimdi her ay onlarca boşanma dilekçesi için bize gelen var” diyerek Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krize ve yoksulluğa vurgu yaptı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız