birgün

27° AÇIK

32 kurumdan Mimarlar Odası Ankara Şube yönetimine açılan ‘terör’ davasına tepki

Ankara’da 32 demokratik kitle örgütü, JIN TV muhabirine ödül verdiği gerekçesiyle haklarında “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla dava açılan Mimarlar Odası Ankara Şube yönetimine destek açıklaması yaptı. Açıklamada, “Ülkemizin geleceğini tehdit eden bu yağmacı ve yok edici anlayışa karşı verdiği mücadele nedeniyle Mimarlar Odası Ankara Şubesi sıklıkla iktidarın hedefi olmakta, üye ve yöneticileri davalarla, sürgünlerle susturulmak istenmektedir” denildi.

GÜNCEL 04.04.2022 14:26
32 kurumdan Mimarlar Odası Ankara Şube yönetimine açılan ‘terör’ davasına tepki
Abone Ol google-news

Ankara’da 32 demokratik kitle örgütü ve kurum, JIN TV muhabirine ödül verdiği gerekçesiyle “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri hakkında dava açılmasıyla ilgili basın açıklaması yaptı. Örgütler adına açıklamayı Mülkiyeliler Birliği Başkanı İlker Akcasoy okudu.

Açıklamada, şöyle dendi:

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri hakkında 2021 yılı "Koruma Alanında Emre Madran Basın Ödülleri" kapsamında verilen ödüller gerekçe gösterilerek "Terör Örgütü Propagandası" iddiasıyla dava açılmıştır.

“ÜYE VE YÖNETİCİLERİ DAVALARLA, SÜRGÜNLERLE SUSTURULMAK İSTENMEKTEDİR”

Siyasi iktidarın çevreye, yeşil alanlara, doğal kaynaklarımıza ve kamusal zenginliklerimize yönelik saldırganlığı her geçen gün daha da artmaktadır. Ülkemizin geleceğini tehdit eden bu yağmacı ve yok edici anlayışa karşı verdiği mücadele nedeniyle Mimarlar Odası Ankara Şubesi sıklıkla iktidarın hedefi olmakta, üye ve yöneticileri davalarla, sürgünlerle susturulmak istenmektedir.

Doğal ve kültürel mirası korumaya yönelik kent ve mimarlık mücadelelerini haber yapan gazetecilere verilen, toplumdaki ekoloji ve koruma bilincini yükseltmeyi hedefleyen bir ödülü ‘terör propagandası’ olarak nitelendirmenin kabul edilir tarafı bulunmamaktadır. Siyasi iktidarın ve onun yönlendirmesiyle hareket eden adli makamların amacı açık biçimde, iktidarın doğayı hedef alan uygulamaları karşısında yükselen çevre mücadelelerini ve bu mücadelenin en önemli parçalarından biri olan mimarlar korkutmak, sindirmek ve susturmaktır.

“TOPLUMSAL MUHALEFETİ SUSTURMAYA YÖNELİK TEHDİTLERDEN VAZ GEÇİLMELİDİR”

Bir kez daha belirtmek isteriz ki, doğayı korumak, ağaca-ormana-akarsuya sahip çıkmak suç değildir. Çevre mücadelelerini haber yapmak, toplumdaki ekolojik duyarlılığı geliştirmeye çalışmak suç değildir. Sermaye sahiplerinin doğal hayata ve çevreye karşı saldırganlığına karşı durmak suç değildir. İktidarın tüm saldırganlığına ve hedef göstermelerine karşın yıllardır kent ve çevre konularında yürüttükleri mücadele ile çocuklarımızın geleceğine sahip çıkan ve bu konudaki kararlı tutumlarıyla her kesimin destek ve takdirini kazanan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu üyelerinin yanındayız. Şube yöneticilerine yönelik suçlamalar derhal kaldırılmalı, toplumsal muhalefeti susturmaya yönelik tehditlerden vaz geçilmelidir.

“BİZ İSTİHBARAT ÖRGÜTÜ DEĞİLİZ”

Ortak basın açıklamasının ardından konuşan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şunları söyledi:

“Bütün örgütlere çok teşekkür ediyoruz. Hep alanlarda bir aradaydık, mücadelenin ön saflarında bir arada olduk. Evet biz, kent mücadelesinde, mimarlık mücadelesinde, insanlar daha sağlıklı ortamlarda, kentlerde ve doğayla uyumlu yaşasın diye mücadele ediyoruz. Etmeye de devam edeceğiz. Bu uğurda verdiğimiz mücadele sürecinde bizim haberlerimizi yapan, sesimiz, sözümüz olan herkesi de ödüllendirmeye devam edeceğiz. Biz istihbarat örgütü değiliz. Kimin davası var, kimin davası yok böyle bir istihbarat örgütü değiliz. Bu iddianamenin hukuksuz olduğunu hukukçular da söyledi. Dün arayan avukatımız, Turgut kazan da söyledi. Yani hukukta birazcık bir şey kaldıysa bundan bir şey çıkmaz dedi ama tabii Türkiye’deki süreçler siyasi yürüyor.”

Yapılan ortak basın açıklamasında imzası bulunan sivil toplum örgütleri şöyle:

Mülkiyeliler Birliği Genel Merkezi

Çağdaş Gazeteciler Derneği

Gazeteciler Cemiyeti

Türkiye Gazeteciler Sendikası Ankara Şube

Ankara Tabip Odası

TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu

KESK Ankara Şubeler Platformu

Sosyal Demokrat Avukatlar Derneği

Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası

ODTÜ Mezunları Derneği

Medya Araştırmaları ve Mesleki Gelişim Derneği

Bilim Sanat Derneği

Disk İç Anadolu Bölge Temsilciliği

İnsan Hakları Derneği

Türkiye İnsan Hakları Vakfı

Özgür Hukukçular Derneği

İnsan Hakları Derneği Ankara Şube

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı

Ana Fatma Cemevi Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Ankara Şubesi

Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı

Karantina TV

Devrimci 78'liler Federasyonu

Ankara Dayanışma Derneği

Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği

Tüketici Hakları Derneği

Ankara Cumhuriyet Okurları

2021 Tüm Emekli Sen

AnTiYap- Ankara Tiyatro Yapımcıları Derneği

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı Ankara Temsilciliği

AFSAD

Ankara VARTO-DER

Batıkent İlkyerleşim Mahalle Meclisi

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol