birgün

15° AÇIK

35 şikâyet de çocuğu korumadı

İstanbul’da 16 yaşındaki Beyza Doğan, 28 yaşındaki Selim Tekin tarafından katledildi. Baba Doğan, koruma kararı ve katil hakkında 35 kez şikâyette bulunduğunu söyledi: "Kızım korunmadı. Kimden hesap soracağım?".

GÜNCEL 09.08.2022 06:30
35 şikâyet de çocuğu korumadı Fotoğraf: Vedat Örüç/csgorselarsiv.org
Abone Ol google-news

Umut Can FIRTINA

İstanbul Bahçelievler’de 16 yaşındaki Beyza Doğan, hakkında koruma kararı aldırdığı 28 yaşındaki Selim Tekin tarafından katledildi. Beyza’nın ailesinin yaklaşık 3 senedir çocuğu taciz ve tehdit eden Selim Tekin hakkında 35 şikâyeti bulunduğu öğrenildi. Baba Cuma Doğan, verilen koruma kararının etkin uygulanmaması nedeniyle kızının öldüğünü söyleyerek "Türkiye’deki adaletten şikâyetçiyim" dedi.

Olay geçen cumartesi günü Cumhuriyet Mahallesi’nde meydana geldi. Katil Tekin, Beyza’nın evine gelerek zorla içeri girdi. Çocuğu öldüren erkek, olayın ardından intihar girişiminde bulundu. Cumartesi gününden bu yana hastanede tedavi altında olan Beyza, yaşamını yitirdi.

Bu cinayetin altında da ihmal çıktı. Beyza Doğan ve ailesinin Selim Tekin için koruma kararı aldığı öğrenildi. Beyza Doğan’ın babası Cuma Doğan, “Adaletten şikâyetçiyim” diyerek isyan etti. BirGün’e açıklamalarda bulunan baba Doğan, katil hakkında 35 şikâyet dosyası olduğunu söyleyerek şunları anlattı: “Kızımı beş kere kaçırdı. Olay olmadan önce benim evime gelip tekmeyle saldırdı, kapımı tekmeledi. Daha sonra ben savcıya gittim şikayette bulundum savcı koruma kararı çıkardı. Kişi hakkında uyarı bile yapmadılar. ‘Bu kişi devlet koruması altında biri mi, ajan mı?’ diye şüphelendim hatta. CİMER’e yazdım, bana Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na gitmemi söylediler. Bakanlık’a gittim ‘Savcılığa bildireceksin’ dediler. Nereye gittiysem beni başka bir yere yönlendirdi. Canımız çok yandı. Mahkemeye çıktık, ‘Bu adama en azından bir ay ceza verseniz, adam anlar ki bunun sonu cezadır, belki de vazgeçer’ dedim, ama çocuğumu kaybedene kadar derdimi anlatamadım. Hâkim bana ‘Otur, senin kızın şikâyetçi değil’ dedi. Benim kızım reşit değil, o zaman 14 yaşındaydı, şikâyetçi olsa ne olmasa ne?”

16 yaşındaki Beyza Doğan, katledildi. 16 yaşındaki Beyza Doğan, katledildi.

EV DEĞİŞTİRMİŞLER

Savcılık tarafından verilen koruma kararının uygulanmadığını dile getiren Doğan, katil Tekin’in tehditleri ve tacizleri nedeniyle evlerini değiştirdiklerini kaydetti: “Lise 2’ye gidiyordu kızım, o şahıs yüzünden evimi değiştirdim. Bağcılar’da oturuyordum, bu şahsın bizi bulmaması için Bahçelievler’e taşındım. Yine buldu bizi. Nasıl bulduğunu bilmiyorum, bu adamın bağlantısı olduğunu düşünüyorum. Ceza da almıyor, hiçbir şey almıyor. Kızımla bütün iletişimini kesmiştim, kız kendisi istemiyordu zaten. ‘Baba beni öldürecek’ diyordu, ‘Kızım korkma, evden çıkma hiçbir şey yapamaz’ dedim. ‘Eve gelip seni öldürecek hali yok ya’ dedim. Geldi öldürdü.”

FAİL TUTUKLANMALIYDI

Avukat Yelda Koçak, devletin 15 yaşından küçük çocuğun şikâyetine bakmaksızın işlem yapması gerektiğini vurguladı: "15-18 yaş arasında da aile şikâyetçi, kaçırılma var, durum ortada. Bu bir bahane olamaz, ‘Çocuk şikâyetçi değil’ denilerek örtbas edilecek bir durum değil. ‘Küçüğün rızası’ gibi korkunç bir lafı söyleyen Adalet Bakanı’nın zamanındayız şu an. Ve hâkim de kalkıp ‘Çocuğun şikâyeti yok’ diyor. 5 defa kaçırma ve tehdit varsa tutuklanması gerekir. Fail tutuklanmıyorsa elektronik kelepçeyle takip edilmeli."

Katil Selim TekinKatil Selim Tekin

Cezasızlığın artık bir devlet politikası haline geldiğine dikkat çeken Koçak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bütün dosyalar böyle ve bu dosyalar artmaya başladı" dedi. Koçak, şu değerlendirmelerde bulundu: "Bu mahkemeler, bu hâkimler bunu bilerek yapıyor. Kanunları uygulamayıp serbest bırakıyorlar. Bilerek, isteyerek failleri serbest bırakıyorlar çünkü bu bir devlet politikası. Açıklamalar, kınamalar, tepkiler yetersiz kalıyor. ‘Cins kırım boyutuna vardı’ demekteki haklılığımız ortaya çıktı."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol