birgün

14° AÇIK

3600 ek gösterge yargıya taşınıyor

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Memur-Sen, memurlar arasında 12 katı aşan tutarlarda ek gösterge zammı farkı oluştuğunu belirterek, 3600 ek gösterge düzenlemesini mahkemeye taşıma kararı aldı.

ÇALIŞMA YAŞAMI 10.07.2022 21:09
3600 ek gösterge yargıya taşınıyor
Abone Ol google-news

Memur Sen, eşitlik ilkesine aykırılık gerekçesiyle 3600'ü iki ayrı koldan mahkemeye götürmeye hazırlanıyor.

AKP iktidarına yakınlığıyla bilinen Memur-Sen’in Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, ocak ayında yürürlüğe girecek olan 3600 ek gösterge düzenlemesiyle aynı statüde olduğu halde sınıfları farklı olduğu için çalışanlar arasında uçurum meydana geldiğini söyledi.

Sözcü’ye konuşan ve Temmuz ayında Meclis'ten geçen yasada değişiklikler yapılması gerektiğini belirten Tonbul, anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle 3600 ek gösterge düzenlemesini mahkemeye taşıyacaklarını ifade etti.

Tonbul, düzenlemeyi Enerji Bir-Sen'in ayrı, Memur-Sen'in ayrı koldan mahkemeye taşıyacağı bilgisini vererek, başkanı olduğu sendikanın teknik personel ile idari hizmet çalışanlarının yaşadığı mağduriyeti gidermek için dava açma kararı aldığını söyledi.

“GENEL İDARE HİZMETLERİNDE ÇALIŞANLAR MAĞDUR EDİLDİ”

3600 ek göstergeden 2 yıllık eğitim, sağlık ve din hizmetlerinde çalışanlar yararlanabildiği halde teknik hizmetler sınıfında olanların dışarıda bırakıldığını belirten Tonbul, genel idare hizmetlerinde çalışanlarınsa tümden mağdur edildiğini söyledi.

Tonbul, "3600 ek göstergeden yararlandırılanlar yıl başında temmuz zammıyla birlikte 2 bin 397 lira ek gösterge zammı alacak. Buna karşılık sadece 600 ek gösterge verilen 2 yıllık teknikerler ile 4 yıllık üniversite mezunu şefler sadece 195 lira alabilecekler. Arada 12 kat fark var. Bu kabul edilemez bir uçurum” dedi.

Anayasa'ya aykırılık iddiası için sendika olarak Anayasa Mahkemesi'ne gidemediklerini hatırlatan Tonbul "Onun yerine eşitlik ilkesine aykırılık gerekçesiyle idari yargıya dava açacağız. Bu yolla mağduriyeti mahkemelerin Anayasaya Mahkemesi'ne taşıyacağını düşünüyoruz. Memur-Sen olarak ise daha kapsamlı davalar üzerinde çalışıyoruz" açıklamasında bulundu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol