birgün

2° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

4 sporcuya cinsel saldırıda bulunmaktan yargılanan antrenör, yine tahliye edildi!

Konya’da 3’ü çocuk 4 sporcuya cinsel saldırıda bulunmaktan yargılanan Muay Thai antrenörü Mehmet Ali Acar, 2’nci kez tahliye edildi. Acar’ın cinsel saldırısına maruz kaldığını söyleyen E.A, “18 yaşından küçük olduğumuz için beni dinlemeyen mahkeme, benden daha küçük olan tanığın yalan ifadelerini dinledi” dedi.

GÜNCEL 23.12.2020 16:07
4 sporcuya cinsel saldırıda bulunmaktan yargılanan antrenör, yine tahliye edildi!
Abone Ol google-news

SEDA BALMUMCU

Konya’da 3’ü çocuk 4 sporcuya cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle 69 yıl hapsi istenen Mehmet Ali Acar isimli Muay Thai antrenörü tekrar tahliye edildi.

Dün Konya 4’üncü Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen 2. duruşmada sunulan delilleri dikkate almayan mahkeme, 'Çocuğun nitelikli cinsel istismarı ve çocuğun cinsel istismarı' suçlarından 69 yıla kadar hapis cezası istenen Mehmet Ali Acar’ı tekrar tahliye etti.

Duruşma tutanağında tahliye kararı şu ifadelerle yer aldı:

“Tutuklu sanık Mehmet Ali ACAR üzerine atılı suçun kapsam ve mahiyeti, mevcut delil durumu, tutuklu kaldığı süre, delillerin büyük oranda toplanmış olması, tutuklamadan beklenen amacın hasıl olması ve suç vasfının değişme ihtimali birlikte değerlendirildiğinde sanığın atılı suçtan tahliyesine oy birliği ile karar verildi.”

MÜCADELEMİ SÜRDÜRECEĞİM

Acar’ın cinsel saldırısına maruz kaldığını söyleyen sporculardan E.A, BirGün’e yaptığı açıklamada, “Mahkeme 18 yaşından küçük olduğumuz için bizi dinlemiyor. Mehmet Ali Acar’ın cinsel saldırısına maruz kalan biziz ancak hakim benden daha küçük olan birini tanık olarak dinleyerek bu kişiyi tahliye etti” dedi.

E.A, Acar lehine tanıklık yapan çocuğun Acar tarafından taciz edildiğini ancak şikayetçi olmaktan korktuğunu belirttiği ses kaydının da mahkemeye sunulduğunu ama mahkeme heyetinin kaydı dinlemeden Acar hakkında tahliye kararı verdiğini belirtti.

E.A son olarak “Asla vazgeçmeyeceğim, benim gibi bunu yaşayan tüm kızlar için mücadele edeceğim” dedi.

AVUKAT ÇETİNER: İFADELER TEK KALEMDEN ÇIKMIŞ

Süreci değerlendiren Avukat Gülgün Çetiner ise Acar’ın çocuklardan birine mekik çekme bahanesiyle cinsel tacizde bulunduğunu belirterek, “Bu olaya şahit olan bir sporcunun ise çocukla sevgili olduğu öne sürülerek şahidin yalan tanıklıkta bulunduğu iddia edildi” dedi.

Çetiner sözlerini şöyle sürdürdü:

“Müvekkilim, Çocuk İzleme Merkezi (ÇİM) ifadesinde Acar’ın bir başka kız çocuğunu da dudağından öptüğünü söylüyor, adını veriyor fakat bu tanık mahkeme sürecinde karşı tarafın yanına geçip öyle bir şey olmadığını, müvekkilimin sevgilisiyle iftira attığını söylüyor. Halbuki bir sevgililik durumu da bulunmuyor, bahsedilen tanığın yıllardır süren birlikteliği var.”

Çetiner, mahkeme süreci boyunca benzer olayları yaşamış 18 yaş altından küçük birçok çocuğun kendisine ulaştığını fakat korktukları ve aile baskısı sebebiyle şikayetçi olmadıklarını söyledi.

Son duruşmada tanıkların tek kalemden çıkmış gibi ifade verdiklerinin altını çizen Çetiner, tanıkların 18 yaşından küçük olduğunu belirtti.

“En önemli tanık az önce bahsettiğim gibi müvekkilimin ifadesinde geçen, Acar tarafından taciz edilen çocuk” diyen Çetiner, “Babasından korktuğu için şikayetçi olmayacağını söylediği ses kaydı mevcut fakat sunulan ses kaydını henüz mahkeme incelemediği için tanığın ‘Böyle bir olay yok, Mehmet Ali hocam yapmaz ve diğerleri iftira atıyor’ demesiyle mahkeme tahliye kararı verdi” dedi.

NE OLMUŞTU?

20 yaşındaki sporcu F.A’nın cinsel taciz suçlamasıyla şikâyetçi olması üzerine gözaltına alınarak mahkemeye sevk edilen Acar, mart ayında tutuklandı. Tutuklanmasının ardından 1’i cinsel istismar 2’si cinsel taciz suçlamasıyla 3 kız çocuğu daha Acar hakkında şikâyetçi oldu. 3 şikâyete dair ifadesi dahi alınmayan Acar, ‘kaçma şüphesi yok' denilerek serbest bırakıldı.

Mehmet Ali Acar, F.A.'ya yönelik eylemi nedeniyle tutuksuz yargılanırken, yaşları 18'den küçük 3 kız öğrencisine daha cinsel istismar olayı gerçekleştirdiği suçlamasıyla gözaltına alındı. Acar, çıkarıldığı Konya 4'üncü Sulh Ceza Hakimliğince 'çocuğun nitelikli cinsel istismarı' suçundan 24 Temmuz tarihinde tutuklandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol