İzmir merkezli 40 ilde FETÖ'nün yapılanmasına yönelik yapılan operasyonda, 32'si muvazzaf 132 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

40 ilde FETÖ operasyonu: 32'si muvazzaf 132 gözaltı kararı

FETÖ yapılanmasının Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ayağına yönelik soruşturma kapsamında İzmir merkezli 40 ilde günün ilk saatlerinde operasyon düzenlendi. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada 132 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Çok sayıda şüphelinin gözaltına alındığı bildirildi. Şüphelilerin Gülen yapılanması ile irtibatlı olduğu iddia ediliyor. Demirören Haber Ajansı (DHA) haklarında gözaltı kararı verilenler arasında 32'si muvazzaf 95 asker ile 34 eski askeri okul öğrencisinin ve iki asker sorumlusu üst düzey yöneticinin olduğunu aktardı. Gözaltı kararı verilen şüpheli askerlerin 19’unun Deniz Kuvvetleri, 13’ünün Kara Kuvvetleri, 46’sının Hava Kuvvetleri Komutanlıklarına; 15’inin Jandarma Genel Komutanlığına, ikisinin ise Sahil Güvenlik Komutanlığına mensup olduğu belirtildi.

Şüphelilerden üçünün albay, ikisinin yarbay, üçünün binbaşı, altısının yüzbaşı, 15’inin üsteğmen, üçünün teğmen, 57’sinin astsubay ve altısının da uzman çavuş rütbesinde olduğu bildirildi.