birgün

16° AÇIK

40 kurum ve 1169 akademisyenden Boğaziçi için imza

Dünyadan ve Türkiye’den 40 kurum ve 1169 akademisyen, “özerk-demokratik” üniversite talebiyle direnişte olan Boğaziçi Üniversitesi’ne destek açıklaması yaptı.

GÜNCEL 23.04.2022 09:35
40 kurum ve 1169 akademisyenden Boğaziçi için imza
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, “özerk ve demokratik” üniversite talebiyle eylemlerini sürdürdü. Akademisyenler dün eylemin 325’inci gününde de sırtlarını rektörlük binasına döndü. Direnişte olan Boğaziçi Üniversitesi’ne aralarında ABD’li dilbilimci Noam Chomsky, Britanyalı coğrafyacı David Harvey ve ABD’li filozof Judith Butler’ın da bulunduğu bin 169 akademisyen ile 40 kurum destek bildirisi yayımladı.

Boğaziçi’ne yönelik saldırıların kınandığı bildiride, şöyle denildi: “Saldırıları kınıyor ve özerklik, akademik özgürlük ve demokratik yönetişim ilkeleri uğruna ilham verici bir mücadele yürüten öğrenci, öğretim üyesi ve mezunlarla dayanışma içerisinde olduğumuzu beyan ediyoruz.”

İmza metninde yer alan talepler ise şöyle oldu:

• Üniversitedeki önemli idari pozisyonları doldurmak için yeniden seçim prosedürleri başlatılmalı, haksız yere işten çıkarılan personel göreve iade edilmeli,
• Boğaziçi personeli ve öğrencilerine yönelik yargı yoluyla gerçekleştirilen tacize son verilmeli,
• Akademik ve öğrenci faaliyetleri üzerindeki tüm kısıtlamalar kaldırılmalı, demokratik yönetişim ilkelerine dönülmeli. Ayrıca Erdoğan’ı Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarının yönetim yapısı ve idaresine müdahale etmekten vazgeçmeye ve anayasal özerkliklerine saygı göstermeye çağırıyoruz.

***

45 ÖĞRENCİ HÂKİM KARŞISINA ÇIKTI

Boğaziçi direnişi sürerken direniş için kurulan çadırın 22 Ekim 2021’de dağıtılmasına tepki gösteren ve gözaltına alınan 45 öğrenci dün ilk kez hâkim karşısına çıktı. Çağlayan Adliyesi 34. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya, basın ve izleyiciler alınmadı. Mahkeme, avukatların beraat taleplerini reddederken ifade veren öğrencilerin duruşmadan vareste tutulmasına, ifadesi alınmayan iki kişinin ise zorla getirilmesine, dosyadaki görüntülerin bilirkişiye gönderilerek rapor hazırlanmasına hükmetti. Bir sonraki duruşma 21 Ekim’de görülecek.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol