birgün

1° KAR YAĞIŞLI

42 barodan yandaş Akit’e tepki, Batman Barosu’na destek

Batman Barosu hakkında, “Batman Barosu’da şer yuvası” başlıklı bir içerik yayımlayan yandaş Akit gazetesine tepki gösteren 42 baro, “Batman Baromuzun yanında olduğumuzu tüm kamuoyuna bildiriyor, Basın Konseyi'ni de bu etik dışı davranışlarla ilgili olarak göreve çağırıyoruz” dedi.

GÜNCEL 11.05.2022 12:08
42 barodan yandaş Akit’e tepki, Batman Barosu’na destek
Abone Ol google-news

42 Baro, yandaş ve gerici Yeni Akit gazetesinin Batman Barosu’na ilişkin haberine tepki gösterdi, Batman Barosu’na destek açıklamasında bulundu.

Batman Barosu’nun HDP Batman milletvekili Ayşe Acar Başaran’a yönelik yaptığı açıklama sonrası, Yeni Akit gazetesi, Batman Barosu için ‘Batman Barosu’da şer yuvası’ başlıklı bir haber geçmişti.

42 baronun “Batman Barosu'nu hedef gösteren, adına habercilik dedikleri anlayışı kınıyoruz!” başlıklı açıklamasında, “Yalan ve kışkırtıcı yayınlarla daha önce de baroları hedef gösteren Yeni Akit, bu kez de Batman milletvekili ve Batman Barosu üyesi Av. Ayşe Acar Başaran'ın bir polis memuru tarafından tehdit edilmesi üzerine, yaptığı açıklama sonrası Batman Barosu'nu hedef göstermiştir” ifadeleri kullanıldı.

Açıklama şöyle devam etti:

“Barolar; Avukatlık Kanunu uyarınca hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumakla görevli kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarıdır. Bu anlamda barolar; mağdurun veya failin kim olduğuna bakmaksızın, insan haklarını koruma bilinciyle hareket etmekten geri durmayacak; aynı bilinçle hiçbir soruşturmaya, baskıya, tehdide veya gözdağına boyun eğmeyecek, insan haklarını koruma görevini yerine getirmekten asla vazgeçmeyecektir.

Barolar, halkın haber alma hakkının teminatı olan basının özgürlüğü için de mücadelelerini sürdürmeye devam edecektir. Basın özgürlüğü; iftira niteliğinde haber yapma, hakaret etme veya hedef gösterme özgürlüğü değildir. Haber adı altında, halkın haber alma hakkını istismar ederek baroları hedef haline getiren söz konusu yayın organını kınıyor ve Batman Baromuzun yanında olduğumuzu tüm kamuoyuna bildiriyor, Basın Konseyi'ni de bu etik dışı davranışlarla ilgili olarak göreve çağırıyoruz. Saygılarımızla.”

Adana Barosu

Adıyaman Barosu

Ağrı Barosu

Aksaray Barosu

Ankara Barosu

Antalya Barosu

Ardahan Barosu

Artvin Barosu

Aydın Barosu

Balıkesir Barosu

Batman Barosu

Bingöl Barosu

Bitlis Barosu

Bolu Barosu

Bursa Barosu

Çankırı Barosu

Diyarbakır Barosu

Eskişehir Barosu

Gaziantep Barosu

Hakkari Barosu

Hatay Barosu

İstanbul Barosu

İzmir Barosu

Kars Barosu

Kastamonu Barosu

Kırıkkale Barosu

Kırklareli Barosu

Kocaeli Barosu

Mardin Barosu

Mersin Barosu

Muğla Barosu

Muş Barosu

Samsun Barosu

Siirt Barosu

Sinop Barosu

Şanlıurfa Barosu

Şırnak Barosu

Tekirdağ Barosu

Tunceli Barosu

Van Barosu

Yalova Barosu

Zonguldak Barosu

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol