birgün

3° AÇIK

BİRGÜN DAİLY 21.12.2017 14:42

45 people were taken into custody: ISIS operation in Istanbul

45 people were taken into custody: ISIS operation in Istanbul

45 suspects were taken into custody in the operation against ISIS in Istanbul.

In İstanbul, 45 alien were taken into custody in the operation against ISIS. It was alleged that the suspects who were caught were those who were helping and harboring to ISIS, and were in the preparation for action.

According to the report, the anti-terror branch directorate of the Istanbul (TEM) organized operations against ISIS in 7 counties during the night.

'Foreign Terrorist Warrior'

In the raids made by 12 different addresses, 45 people were arrested who claimed to be 'Foreign Terrorist Warrior' who participated in wars in various regions on behalf of ISIS and continue their activities in Istanbul. It is alleged that the suspects provided personnel on behalf of ISIS.

Numerous digital materials, organizational documents were seized in searching made at the addresses of suspects. Deportations have been initiated against suspects.

Translated by Pınar YÜKSEK
Source: https://www.birgun.net/haber-detay/istanbul-da-isid-operasyonu-cok-sayida-gozalti-196538.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol