Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, dolgu alan üzerine yapılacağı açıklanan Rize Şehir Hastanesi için bir ihale düzenledi. Düzenlenen ihaleyle sadece denizin doldurulması için 489 milyon TL harcandı. Ayrıca ihaleyi alan şirket ihale sonucu açıklanmadan bir buçuk ay önce çalışmaya başladı.

489 milyon TL’yi denize dökecekler

İsmail ARI

Rize'de dolgu alan üzerine yapılacağı açıklanan Rize Şehir Hastanesi için milyonlarca liralık bir ihale düzenlendiği açığa çıktı. İş makinaları denizi doldurmak için sahil hattında geçen ay çalışmaya başladı. Ancak deniz dolgusu için düzenlenen ihale ise inşaat çalışmaları başladıktan bir buçuk ay sonra açıklandı.


Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 14 Aralık 2021 tarihinde “Rize Şehir Hastanesi Deniz Dolgu Alanı İnşaatı” adı altında bir ihale düzenledi. Önceki gün açıklanan ihale sonucuna göre de ihale tam 489 milyon 8 bin TL teklif veren Silahtaroğlu Mühendislik ile Turgut Müteahhitlik iş ortaklığına verildi.

Milyonlarca liralık ihale, Kamu İhale Kanunu’nun “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen olayların” ortaya çıkması durumunda kullanılması gereken tartışmalı 21/B maddesinde düzenlenen pazarlık usulüyle yapıldı. Bu ihale maddesi, uzun yıllardır adrese teslim ihale olarak yorumlanıyor.

İHALE AÇIKLANMADAN ÇALIŞMALAR BAŞLAMIŞ

İhale sonucunu yeni açıklansa da Rize’de geçen şubat ayında deniz doldurulmaya başlandı. AKP Rize Milletvekili Hayati Yazıcı’nın 2020 yılında katıldığı bir televizyon programında ‘müjdelediği’ proje, 350 bin metrekare alanda kurulacak. Rize'nin Gündoğdu ve Hamidiye mahalleleri arasındaki sahil bandında yapılacak hastane için yaklaşık 8 milyon ton taş kullanılacak. Pazar ilçesindeki ocaktan alındığı belirtilen taşlar, kamyonlarla taşınarak denize dökülmeye başlandı.

Geçen aralık ayında da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından Rize Şehir Hastanesi için yapılmak istenen dolgu alanına çevresel etki değerlendirme (ÇED) gerekli değildir kararı verilmişti.