birgün

12° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 20.11.2015 16:03

5 bin lira ceza verilen İnce: Gelip çalabilirler

5 bin lira ceza verilen İnce: Gelip çalabilirler

BirGün Gazetesi Yayın Danışmanı Barış İnce'ye, Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yöneticileri arasında yer aldığı TÜRGEV'e hakaret ettiği iddiasıyla 5 bin lira para cezası verildi. İnce Twitter’dan “O parayı bulacağım. Evdeki komidine koyacağım. Gelip çalabilirler” diye yazdı.

İstanbul 22. Asliye Hukuk Mahkemesi’ndeki duruşmaya Barış İnce ve avukatları katılmazken TÜRGEV avukatı Sema Yıldız katıldı. İnce, gazetede yazdığı akrostiş yazı da yönetiminde Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ile kızı Esra Albayrak’ın da bulunduğu ve kapatılan yolsuzluk dosyalarında da adı sıkça geçen TÜRGEV’e hakaret etmekle suçlandı.

AYNI SAVUNMAYI VERDİ
Mahkeme, İnce hakkında aynı yazı nedeniyle başka mahkemede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bilal Erdoğan ve yolsuzluk soruşturmalarında adı geçen bazı kişilere hakaret ettiği iddiasıyla dava açıldığını belirtti. Söz konusu dosyayı istediklerini belirten hakim, bu davada karar çıktığını, İnce’ye Tayyip Erdoğan ve Bilal Erdoğan’a hakaretten adli para cezası verildiğini hatırlattı. Hakim, İnce’nin aynı yazıyı kendi dosyalarına da savunma olarak verdiğini belirtti.

Vakfın avukatı Sema Yıldız, “İnce’nin ifadelerinin savunma sınırlarını aştığını, hakaret kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini” öne sürdü.

‘KOMİDİNE KOYACAĞIM'
Mahkeme de davanın kısmen kabulüne karar vererek İnce’yi 5 bin lira manevi tazminata mahkum etti. Cezanın ardından Twitter’dan açıklama yapan İnce, “TÜRGEV yolsuzluk haberimden dolayı 5000 lira tazminat cezası aldım. O parayı bulacağım. Evdeki komidine koyacağım. Gelip çalabilirler” dedi.

İLK CEZA DEĞİL
Yakın zamana kadar BirGün gazetesinde Yazı İşleri Müdürü olan Barış İnce daha önce yolsuzluk haberleri nedeniyle Tayyip Erdoğan ve oğluna hakaret gerekçesiyle 10 bin 620 lira adli para cezasına çarptırılmıştı. İnce’nin bu davaya yönelik ‘savunmam’ diyerek gazetede yazdığı yazıda da hakaret ettiği gerekçesiyle yine tazminat ve ceza davaları açılmıştı.

KRİTİK DURUŞMA 1 ARALIK'TA
Barış İnce 1 Aralık'ta, yine Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla hakim karşısına çıkacak. Dava kapsamında BirGün'ün Yazı İşleri Müdürü Berkant Gültekin ve Sorumlu Müdür Can Uğur ile Barış İnce, Türkiye’de gençlerin öldürülmesi ve gerçekleşen “cumhurbaşkanına hareket” tutuklamalarına tepki olarak BirGün’ün 17 Şubat 2015’teki “Hırsız, katil Erdoğan” manşetinden dolayı 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası talebiyle yargılanıyor. Duruşma 1 Aralık günü İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde saat 10.05’te başlayacak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol