5. Karaburun Nergis Festivali binlerce İzmirliyi ilçede buluşturdu. Festivalin açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, nergis ihracatını başlatmak istediklerini söyledi.

5. Karaburun Nergis Festivali başladı

BİRGÜN EGE

‘Nergisi Başkenti’ Karaburun, 5’inci kez Nergis Festivali ile Türkiye’nin dört bir yanından konuklarını ağırlıyor. Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan’ın ev sahipliği yaptığı Nergis Festivali’nin açılışına, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı katıldı.

Türkiye’nin her yerinden yurttaşların geldiği ve nergis üreticilerinin yoğunlukta olduğu festivalde, yeme-içme stantları da yer alıyor. Festival kapsamında atölye çalışmaları da yapılıyor.

Festivalin açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Türkiye’nin her yerinden misafirlerimizi ağırlıyoruz. Karaburun bir cennet. Öyle bir cennet ki, yeşilin bin bir tonu, akvaryum gibi bir deniz sizi karşılar. Hakikatten cennette yaşıyoruz. Peki bu yoksulluk, kuraklık neden? Bizler ne zaman birbirimizle uyumu kaybediyoruz, yoksulluk başlıyor. Ne zaman doğayla kavga ediyoruz, kuraklık başlıyor. Biz birbirimizden memnun olmadıkça topyekûn kaybediyoruz. Birbirimizi ötekileştirerek bir refah sağlayamayız” dedi.

Küçük Menderes havzasında eskiden 10-15 metreden su çıkarılırken, bu rakamın 200-300 metreye kadar geldiğini hatırlatan Soyer, “Bugün üzücü yeni bir bilgi geldi. Toprak 29 santim çökmüş. Konya’daki obrukları hatırlayın. Kuraklık, fırtına, sellerle kendini gösteren küresel iklim krizi doğanın bize oyunu değil, bizim ona oyunumuz. Doğa bizden intikamını alıyor. Bizim birbirimizle uyumu öğrenmeye ihtiyacımız var. Yoksa daha çok yoksullaşacağız, kuraklıkla yüzleşeceğiz. Yalancı baharlar yaşanır. Sakın yalancı baharlara inanmayın. Ne baharın yalancısına ne de siyasetin yalancısına inanın. O tuzaklara artık düşmemeyi öğrenmek, birbirimize sımsıkı kenetlenmek zorundayız. Bir şey değişecek her şey değişecek” şeklinde konuştu.

Karaburun için en büyük hayalinin nergis ihracatı olduğunu söyleyen Soyer, “Karaburun nergisi, Akdeniz’in en güzel koku bahçesini yaratmış. Bizim nergise sahip çıkmamız gerek. Belediye olarak binlerce nergis soğanını her yıl üreteciyle buluşturuyoruz. Asıl hayalim dünyanın her yerine bu güzel kokuyu yaymak. İhracatı başlatmak. Göreceksiniz Karaburun Belediyesi ile el ele vererek bunu başaracağız” diye konuştu.

“KALKINMAYI BİRLİKTE SAĞLAYACAĞIZ”

Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan ise Karaburun’un sabırsızlıkla beklediği günün geldiğini söyleyerek, “Biz festivallerle ilçemize özgü tarımsal ürünlerin daha fazla tanınmasını sağlarken, hemşerilerimizin lokmasını büyütmeyi hedefliyoruz. Nergisi sadece çiçek olarak görmemeliyiz. Nergis soğanları emekçi ellerde ayıklanır. Yaz sıcağında tepede güneş var demeden toprağa bırakılır. Nergis bizim için sadece bir çiçek değil, umut, iş, aştır. Üretime dayalı büyüme modeliyle gelişim sağlamak zorundayız. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu yolda bize öncülük ediyor. Tunç Başkanımız da her zaman yanımızda. Kalkınmayı birlikte sağlayacağız” dedi.

İKİ GÜNLÜK PROGRAMDA NELER VAR?

Karaburun’un geleneksel festivali kapsamında resim sergileri, bando ve halk dansları gösterileri, İzmir Büyükşehir Belediyesi Pop Orkestrası ve Türk Halk Müziği Orkestrası konseri, üretici ve nergis sohbetleri, yarışmalar, söyleşiler, atölye faaliyetleri yapılıyor.