birgün

18° AZ BULUTLU

GÜNCEL 30.09.2020 08:48

6-7 Eylül olayları ‘kaba ve yaralayıcı’ bulundu

6-7 Eylül olayları için verilen araştırma önergesi ‘kaba ve yaralayıcı’ olduğu iddiasıyla iade edildi. Gergerlioğlu, “İade yaşanacak olayların sorumluluğunu almak demektir” dedi.

6-7 Eylül olayları ‘kaba ve yaralayıcı’ bulundu

HABER MERKEZİ

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun 6-7 Eylül 1955 tarihinde İstanbul’da azınlıklara yönelik gerçekleşen saldırılara ilişkin verdiği araştırma önergesi kabul edilmedi.

Meclis Başkanlığı, “aradan geçen 65 yıla rağmen halen pek çok kişinin “Pogrom” olarak nitelendirdiği olaylarla ilgili yüzleşme sağlamamıştır. Yaşanan olaylar bugün hale belleklerde tazeliğini korurken etkin soruşturmaların yürütülmemesi mağdurların adaletin yerini bulamadığı hissiyatı toplumsal barış için risk oluşturmaktadır” ifadelerini gerekçe göstererek önergeyi iade etti.

Mezopotamya Ajansı'ndan Diren Yurtsever'in haberine göre önergenin iade edilmesini değerlendiren Gergerlioğlu, önergenin iade edilmesinin kabul edilmez olduğunu söyledi. Önergemiz ‘kaba ve yaralayıcı’ denilerek iade edildi. Kaba ve yaralayıcı olan 6-7 Eylül’de yaşananlardı” diyen HDP’li Vekil Gergerlioğlu buna benzer saldırıların yaşandığına dikkati çekti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız