birgün

10° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

6 ülkede 'radikal içerik' kararı: İslamcı ve aşırı sağcı parçalar silindi

Avrupa'da altı ülkenin girişimiyle internette yayınlanan İslamcı ve aşırı sağcı müzik parçaları silindi.

AVRUPA 20.05.2022 13:44
6 ülkede 'radikal içerik' kararı: İslamcı ve aşırı sağcı parçalar silindi
Abone Ol google-news

Altı Avrupa ülkesi internette yayınlanan İslamcı ve aşırı sağ içerikli müzik parçalarının yayından kaldırılması için harekete geçti.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, Almanya, Danimarka, Macaristan, Portekiz, İspanya ve İngiltere'nin ortak girişimiyle geçen hafta İslamcı ve aşırı sağcı sesli propaganda malzemeleri internetten silindi.

Aşırı içeriklerin internetten temizlenme işlemi Avrupa Polis Teşkilatı (Europol) ve müzik servis sağlayıcısı Soundcloud ile iş birliği yapılarak gerçekleştirildi.

Almanya Federal Emniyet Teşkilatı (BKA) cuma günü yaptığı açıklamada, güvenlik yetkililerinin Soundcloud'un içeriğinde tarama yaparak ‘sakıncalı’ müzik eserlerini tespit ettiklerini bildirdi. Söz konusu sakıncalı eserlerin yasa ihlalleri bağlamında incelendiği kaydedildi.

Bu bağlamda Soundclud'a, İslamcı veya aşırı sağcı gruplar tarafından yayınlanan "şiddeti öven ve yücelten çok sayıda şarkı" da dahil olmak üzere yaklaşık bin 100 içeriğin silinmesi gerektiği bildirildi. Soundcloud da söz konusu içerikleri yayından kaldırdı.

BKA ayrıca sakıncalı içeriklerden sorumlu kullanıcıların tanımlanması için önlemler alındığını açıkladı. Müzik, aşırılık yanlısı görüşleri yaymak için kullanan oldukça popüler bir araç olarak biliniyor. Tanınmış aşırı sağcı rock gruplarının şarkıları veya radikal İslamcı parçalara genellikle internet platformlarında kolayca erişilebiliyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun