birgün

29° PARÇALI AZ BULUTLU

600 bin kişiye yalnızca bir onkolog düşüyor

Zonguldak'ta görev yapan Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Hüseyin Engin’in istifa etmesi üzerine kentte kadrolu medikal onkoloji uzmanı kalmadı. Yaklaşık 600 bin nüfuslu kentte bulunan kanser hastalarına Atatürk Devlet Hastanesi'nde görev yapan tek tıbbi onkolog bakmaya başladı.

GÜNCEL 13.01.2022 07:25
600 bin kişiye yalnızca bir onkolog düşüyor
Abone Ol google-news

Zonguldak'ta Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre son 10 yılda kanser nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı yüzde 54 arttı. Ama kentteki kanser hastaları hekim bile bulamıyor, nitelikli sağlık hizmeti alamıyor.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Zonguldak’taki Atatürk Devlet Hastanesi’ne giderek onkoloji polikliniğinde muayene sırası bekleyen kanser hastası ve yakınlarını ziyaret etti. Yavuzyılmaz, “Zonguldak’ta kanser hastalarına büyük bir eziyet çektiriliyor. 600 bin kişiye sadece bir tıbbi onkolog düşüyor” dedi.

Deniz Yavuzyılmaz, Atatürk Devlet Hastanesi’nin onkoloji polikliniğine yaptığı ziyarete ilişkin videoyu, sosyal medya hesabında “Zonguldak’ta kanser hastalarına büyük bir eziyet çektiriliyor. 600 bin kişiye sadece bir tıbbi onkolog düşüyor” notuyla paylaştı.

Yavuzyılmaz’a, hastane ziyaretinde CHP Zonguldak Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun eşlik etti. Yavuzyılmaz, hastanede yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Zonguldak’ta kanser hastalarına büyük bir eziyet çektiriliyor. 600 bin kişiye sadece bir tıbbi onkolog düşüyor. Hastalar ve hasta yakınları kuyruklarda perişan durumda. Tek doktorumuz ve sağlık emekçilerimiz bu mücadelede yalnız bırakılıyor. Vatandaşlarımızın, bu sağlık hizmetlerini insani koşullarda, başka illere gitmek zorunda kalmadan memleketimizde alabilmeleri en temel haklarıdır. Tıbbi onkolog başta olmak üzere tüm branşlardaki eksik uzman kadrolar tamamlanıncaya dek bu hayati sorunların takipçisi olmayı sürdüreceğiz.”

NE OLMUŞTU

Zonguldak’ta görev yapan medikal onkoloji uzmanı Prof. Dr. Hüseyin Engin’in 2021 yılının nisan ayında istifa etmesiyle il genelinde kadrolu medikal onkoloji uzmanı kalmamış, bu durum kanser hastalarının tedavilerinde büyük aksaklıklara neden olmuştu.

Yavuzyılmaz, istifanın hemen ardından hastaların mağduriyetini TBMM gündemine taşımış; Sağlık Bakanlığı’na “Eksikliği acil olarak giderin” çağrısında bulunmuştu.

Deniz Yavuzyılmaz’ın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile yaptığı görüşmenin ardından 2021 yılının ağustos ayında Zonguldak’a bir medikal onkoloji atanmış olsa da Yavuzyılmaz, kentteki Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi için de ayrıca bir onkolog atanması talep etmişti.

ANKA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol