birgün

20° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 31.01.2021 09:30

63 işçi Sırbistan’da mahsur kaldı

AKP’li eski danışmanın şirketinden paralarını alamayan işçiler yurda dönemiyor. İşçiler, devletten yardım bekliyor.

63 işçi Sırbistan’da mahsur kaldı


Sırbistan ordusunun Kivaljevo kentindeki lojman inşaatında çalışan 63 Türkiyeli işçi, bağlı oldukları firmanın paralarını ödememesi nedeniyle mahsur kaldı. Sadece bir günlük erzaklarının kaldığını ve yarın kaldıkları otelden atılacaklarını söyleyen işçiler, kendilerini buraya getiren İzmir merkezli HH Plan Medya Basın, Tanıtım ve Organizasyon şirketine tepki gösterdi.

İşçiler, ana firmanın AKP İzmir İl Başkanlığı’nın eski danışmanı Halis Hayırlı’ya ait HH Plan Medya Basın Tanıtım ve Organizasyon adlı taşeron şirkete ödemeyi yaptığını, ancak taşeron firmanın kendilerine bu ödemeyi iletmediğini söyledi. Sırbistan’daki Türk Büyükelçiliği yetkililerinin de sorunu çözmediğini belirten işçiler, “Bir an önce ülkemize dönmek istiyoruz. Ne olur devletimiz bize sahip çıksın” dedi.

MUHATAP BULAMIYORUZ

Erzurum’dan 3 ay önce Sırbistan’a geldiğini anlatan işçi Emrah Aydın, “Aramızda 3 aylık, 2 aylık, 1 aylık işçiler var. Kimse parasını alamadı. Ana firma olan Key Yapı ve Global Yapı’nın yetkilileriyle görüştük. Onlar paralarımızın tamamını Plan Medya’ya yatırmışlar. Bunu belgelendirebiliyorlar. Ancak Plan Medya bize yatırmamış. Ana firma ‘Ödediğimiz parayı niye bir daha ödeyelim’ diyor. Plan Medya’dan ise kesinlikle bir muhatap bulamıyoruz. Halis Hayırlı telefonlarımıza çıkmıyor” diye konuştu.

Sırbistan’daki Türkiye Büyükelçiliği’nden yetkililerin de yanlarına geldiğini belirten Aydın, “Büyükelçilik yetkilileri Halis Hayırlı ile görüşmüş. Sıkıntılı olduğunu söylemiş. Şu anda üzüntüden hastanede yattığını anlatmış. Ama biz burada mağduruz, mahsur kaldık” ifadelerini kullandı.

FİRMAYA DAVA AÇACAĞIZ

Görüştükleri Türk büyükelçilik yetkililerinin kendilerine “Eve dönmek isteyenler buradan Belgrad’a gelip devlete borçlanmalı. Biletini alıp gittikten sonra devlete borçlarını ödeyebilirler” dediğini aktaran işçi Aydın, “Bizde de var kabahat. Hiçbir şey imzalamadan buralara geldik. Ama bizi bu şekilde mağdur eden firmaya dava açacağız” dedi.

ANKA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol