birgün

14° PARÇALI AZ BULUTLU

65 kişiye ajanlık dayatması

İHD Ankara Şubesi kaçırma ve ajanlık dayatma politikalarının git gide arttığını öne sürdü. İHD MYK Üyesi Nuray Çevirmen “2021’de 65 kişiye ajanlık dayatması yapıldı. Kaçırma olayları artıyor” diye konuştu.

GÜNCEL 12.05.2022 06:30
65 kişiye ajanlık dayatması
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi, kentteki polis baskısına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, kendilerini polis olarak tanıtan kişilerce kaçırıldığını ifade eden Berşan Erdoğan’ın durumuna dikkat çekildi. İnsan Hakları Derneği Genel Merkezi Dokümantasyon Birimi, 2021 yılının ilk on bir ayı içerisinde toplamda en az 144 kişinin kaçırma, ajanlaştırma ve tehdide maruz kaldığını öne sürdü.

İHD MYK Üyesi Nuray Çevirmen, “kaçırma ve ajanlık dayatma politikalarının Türkiye’de giderek arttığını” söyledi ve “Bu baskılara maruz kalan Erdoğan, kurumumuza başvuru yaptı. Gerçekten çok ciddi bir süreç başlatıldı. Biz İHD olarak bu konuya ilişkin çalışmalarımızı yürütüyoruz” dedi.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, geçen yılın Ocak ve Kasım ayları arasında 13 kişinin “kaçırılarak ajanlık tekliflerine maruz bırakıldığı” bilgisini veren Çevirmen, bu kişilerden bir kısmının 18 yaşından küçük olduğunu ifade etti.

İŞKENCE EDECEKLERİNİ SÖYLEDİLER

Nuray Çevirmen, yine 2021 Ocak ve Kasım ayları arasında 65 kişinin de ajanlaştırma dayatmalarına karşın İHD’ye başvuruda bulunduğunu aktardı ve ekledi: “Kendilerini polis olarak tanıtan kişilerin yurttaşları yasadışı bir biçimde kaçırarak işbirliğine zorlamaları suçtur. Ancak cezasızlık politikaları bu insanları koruyor.”

Ardından söz alan Erdoğan, geçen ay evinin bulunduğu sokakta Vito marka bir aracın kendisine doğru yaklaştığını ve içindekilerin kendisini zorla arabaya bindirdiğini anlattı:

“Bana katıldığım eylemlerin suç olduğunu ve bundan sonra başka eylem ve etkinliklere katılmam durumunda işkence edeceklerini söylediler. Ancak ben onlara karşı net bir tavır sergiledim. Bu nedenle de beni darp etmeye başladılar ve sonrasında bıraktılar.”

Olaydan bir ay sonra aynı kişilerin kendisini telefonla aramaya başladığını aktaran Erdoğan, “Ya güzellikle gelirsin ya da biz seni her zamanki gibi sokaktan alırız. Sana rahat vermeyeceğiz” tehdidinde bulunduklarını anlattı.

İHD Ankara Şube Eş Başkanı Fatih Kanat da kaçırma pratiklerinin son zamanlarda arttığını belirterek, baskıları kınadı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol