birgün

18° AZ BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 17.05.2020 09:11

65 santrala 'zehir' cezası

65 santrala 'zehir' cezası

BİRGÜN/ ANKARA

Zehirli havanın çevreye yayılmasına ve çok sayıda ölümcül hastalığa yol açan jeotermal enerji santrallarının (JES) koronavirüs sürecindeki denetim süreci öğrenilemedi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, üç aylık süreç yerine son iki yıldaki denetim verilerini paylaştı.

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, JES’lerin başta kronik hastalar olmak üzere tüm insanları tehdit ettiğini ifade ederek, “Hava kirliliğine ve insan sağlığına olumsuz etkileri olan ve denetimleri eksik yapılan JES’lerin faaliyetlerini durdurmasıyla Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır?” sorusunu yöneltti. Bülbül ayrıca, “JES’lerin bacalarından çıkan salınımlar ile akışkanlar nedeniyle havayı, suyu, toprağı kirlettikleri ve insan sağlığına yönelik solunum yolu hastalıkları ve birçok hastalığa neden olduğuna dair Bakanlık bünyesinde çalışma yapılmış mıdır” diye sordu.

BAKAN’DAN EKSİK YANIT

CHP’li Bülbül’e yanıt veren Bakan Kurum, salgın sürecindeki denetimleri paylaşmadı. Bakan Kurum yanıtında, “2018 yılından itibaren ülke genelinde faaliyet gösteren JES’lerde, Bakanlığımız ve İl Müdürlüklerimiz tarafından 763 adet çevre denetimi gerçekleştirilmiş olup tespit edilen uygunsuzluklara istinaden faaliyet durdurma da dahil olmak üzere 65 idari yaptırım uygulanmıştır” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız