DSP Genel Başkanı Önder Aksakal'ın AKP'nin seçim teklifine yeşil ışık yakmasının ardından eski DSP'li milletvekili ve bakanlardan Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu2na destek geldi. 21. Dönem DSP Samsun Milletvekili Tarık Cengiz, " DSP’nin şu anki yönetimi birkaç sandalye uğruna pazarlıklar yapmaktadır. Gerçek Ecevit’in yolunda yürüyenler bu seçimlerde Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na desteklerini sonuna kadar vereceklerdir" dedi.

74 eski DSP'li bakan ve vekilden Kılıçdaroğlu'na destek

AKP'nin Demokratik Sol Parti'ye (DSP) 'seçim' teklifinde bulunması ve DSP Genel Başkanı Önder Aksakal'ın teklife 'yeşil ışık' yakmasının ardından eski DSP'lilerden Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na destek geldi.

21. Dönem DSP Samsun Milletvekili Tarık Cengiz, 74 eski DSP milletveki ve bakanın Kılıçdaroğlu'nun desteklediğini bildirdi.

ANKA'nın aktardığı habere göre Cengiz, açıklamasında, "Bugün yaşadığımız gelişmelerden dolayı açıklamamızı yenileme ihtiyacı hissettik. Daha önce 52 tane DSP eski milletvekili ve bakan arkadaşımızın yaptığı açıklamayı bugün 74 eski DSP bakan ve milletvekili arkadaşları olarak yeniden yapmak istiyoruz. Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sayın Kılıçdaroğlu’na desteğimizi bir kez daha buradan haykırıyoruz" dedi.

DSP YÖNETİMİNE ELEŞTİRLER

"Bugün görüyoruz ki; DSP’nin şu anki yönetimi birkaç sandalye uğruna pazarlıklar yapmaktadır" diyen Cengiz, "Bu biz demokratik solcuları, Bülent Ecevit sevdalılarını bizim gibi Bülent Ecevit’e gönül veren, onunla yol yürüyen bütün arkadaşlarımızı derinden yaralamaktadır ama şuna inanıyoruz ki gerçek Ecevit’in yolunda yürüyenler bu seçimlerde Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na desteklerini sonuna kadar vereceklerdir. Bir kez daha söylüyorum aşağıda isimleri bulunan 74 eski DSP milletvekilleri ve bakanları olarak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu ve milletvekilliği genel seçimlerinde Millet İttifakı’nı sonuna kadar destekleme kararı aldık. Bunu tüm kamuoyuyla, Atatürkçülerle, Cumhuriyetçilerle, demokratik solcularla paylaşmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’na destek açıklamasını yapan DSP’lilerin isimleri şöyle:

"Ahmet Güzel, Ahmet Tan, Ayşe Jale Ağırbaş, Akif Serin, Ali Ahmet Ertürk, Ali Arabacı, Ali Günay, Ali Ilıksoy, Ali Tekin, Attila Mutman, Ayşe Gürocak, Bayram Fırat, Dayanıklı, Boray Baycık, Cengiz Güleç, Çetin Bilgir, Edip Özgenç, Emin Kara, Erdal Kesebir, Erol Al, Evliya Parlak, Fadlı Ağaoğlu, Güler Aslan, Hadi Dilekçi, Halil Çalık, Halit Dikmen, Harun Öztürk, Hasan Akyol, Hasan Gemici, Hasan Macit, Hasan Özgöbek, Hikmet Sami Türk, Hüseyin Mert, İhsan Çabuk, İstemihan Talay, Kazım Üstüner, Kemal Vatan, Melda Bayer, Mehmet Çümen, Mehmet Kocabatmaz, Mehmet Yaşar Ünal, Metin Bostancıoğlu, Mustafa İlimen, Mustafa Vural, Mahmut Erdir, M.Tahir Köse, M.Kemal Tuğmaner, Necdet Tekin, Nezire Karakuş, Numan Gültekin, Nural Karagöz, Orhan Ocak, Ömer Üstünkol, Rahmi Sezgin, Ramis Savaş, Saffet Başaran, Sadık Kırbaş, Salih Dayıoğlu, Sancar Sayın, Savaş Yazıcı, Suat Çağlayan, Süleyman Yağız, Şadan Şimşek, Tarık Cengiz, Turhan İmamoğlu, Uluç Gürkan, Yalçın Gürtan, Yavuz Bildik, Yekta Açıkgöz, Ziya Aktaş."

AKP'DEN DSP'YE TEKLİF

AKP'de Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten oluşan heyet, bugün Demokratik Sol Parti'yi (DSP) ziyaret etti.

Binali Yıldırım açıklamasında, "Beraber yol yürüyebileceğimizi düşündük ve bu teklifi DSP'ye, sayın Genel Başkana ilettik. Kendileri değerlendirecek ve ona göre hareket edeceğiz. Ziyaretimizin amacı budur" dedi.

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal ise "TBMM'de yer alarak katkılarımızı sunmak istediğimizi, bunun Türk siyasetinde yeni bir dönemin de başlangıcına vesile olacağı görüşümüzü paylaştık" diyerek AKP'nin teklifine yeşil ışık yaktı.