birgün

11° PARÇALI AZ BULUTLU

8 Ekim’de madenlere karşı çevre mitingi yapılacak

ÇEVRE 05.10.2022 06:30
8 Ekim’de madenlere karşı çevre mitingi yapılacak Dersimliler, Munzur Vadisi’nde yaşanan kirliliğe karşı basın açıklaması yapmıştı. (Fotoğraf: BirGün)
Abone Ol google-news

Ülkenin dört bir tarafında vahşi madencilik adı altında yapılan talandan Dersim de etkileniyor. Munzur Gözeleri gibi sit koruması adı altında birçok yer maden tehdidi altında. Dersim’deki ekolojik saldırılara karşı 7-8 ekimde bir dizi etkinlik yapılacak. Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Dersim’deki maden ocaklarına karşı 7-8 Ekim’de çalıştay ve çevre mitingi yapacaklarını açıkladı. Sarıgül, “Son zamanlarda bölgemizin tamamında maden ruhsatları verildi. Toprağımıza, suyumuza, doğamıza, inanç merkezlerimize bütün insanlığa ait bu coğrafyayı korumak ve gelecek nesillere taşımak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, dün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, madenlere karşı 7-8 Ekim’de Dersim’de çalıştay ve çevre mitingi yapacaklarını duyurdu. Tüm Dersim halkını ve çevre illeri çalıştay ve mitinge davet eden Sarıgül, şu ifadeleri kullandı: “Kapitalizmin para hırsı doğamızı her yerde talan etmeye devam ediyor. Son zamanlarda bölgemizin tamamında maden ruhsatları verildi. Bizler durumu kamuoyuna sermek için 7-8 Ekim tarihlerinde Dersim’de bir çalıştay düzenliyoruz. 7 Ekim’de saat 10.00-17.00 arasında Ovacık’ta, 8 Ekim’de saat 13.30’da, Seyit Rıza Meydanı’nda yapılacak çevre mitingine tüm halkımızı davet ediyoruz. Toprağımıza, suyumuza, doğamıza, inanç merkezlerimize bütün insanlığa ait bu coğrafyayı korumak ve gelecek nesillere taşımak istiyoruz."

ANKA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol