birgün

8° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

KÜLTÜR SANAT 15.12.2018 10:02

8 yıl aradan sonra Türkiye'den bir film Altın Ayı'da yarışacak

8 yıl aradan sonra Türkiye'den bir film Altın Ayı'da yarışacak

Uluslararası ödüllerin sahibi yönetmen Emin Alper’in filmi "Kız Kardeşler" Altın Ayı için yarışacak. 8 yıl sonra Türkiye’den bir film Berlin Film Festivali’nde ana yarışmaya seçildi.

7-17 Şubat tarihleri arasında Almanya’da düzenlenecek 69. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde yarışacak filmin başrollerinde Cemre Ebüzziya, Ece Yüksel, Helin Kandemir, Kayhan Açıkgöz, Müfit Kayacan ve Kubilay Tunçer’in yer alıyor.

Türkiye-Almanya-Hollanda-Yunanistan ortak yapımı Kız Kardeşler, annelerinin ölümünün ardından kasabaya besleme olarak verilen üç kız kardeşin, yıllar sonra köylerine geri dönmesini ve birbirleriyle yüzleşmelerini konu alıyor.

Alper, ikinci filmi Abluka ile Venedik Film Festivali’nin ana yarışmasında Jüri Özel Ödülü; ilk filmi Tepenin Ardı ile de Berlin Film Festivali’nin Forum bölümünde Caligari Ödülü kazanmıştı.

Dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapacak Kız Kardeşler, festival tarihinde, Türkiye’den Ana Yarışma bölümüne katılma başarısı gösteren onuncu film olacak.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız