birgün

19° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 14.08.2020 07:32

800 milyonu aşkın öğrencinin okulunda el yıkama şansı yok!

UNICEF tarafından çarpıcı bir gerçeği ortaya koydu. Dünya genelinde 818 milyon öğrencininin okulunda koronavirüsle mücadelede en etkili yöntem olan el yıkama imkanı bulunmuyor. 335 milyon çocuğun okulunda ise sabun yok.

800 milyonu aşkın öğrencinin okulunda el yıkama şansı yok!

HABER MERKEZİ

Koronavirüsle mücadelede yapılması gerekenlerin başında, ellerin sık sık sabunla yıkanması gelse de Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) milyonlarca öğrencinin okullarında ellerini yıkayabilmeleri için gerekli olan donanımın olmadığını açıkladı.

Birleşmiş Milletler, dünyanın farklı ülkelerinde başlayan yeni eğitim-öğretim yılı vesilesiyle Covid-19 ile mücadelede okullardaki eksik hijyen koşullarına dikkat çekti.

DW’de yer alan habere göre Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve UNICEF Cenevre’de gerçekleştirdikleri ortak basın toplantısında okulların yüzde 43’ünde öğrencilerin ellerini yıkamaları için gerekli olan su, sabun ya da lavabo olmadığını açıkladı.

Toplantıda bu durumdan etkilenen yaklaşık 818 milyon öğrencinin 295 milyonunun Afrika’da bulunan Sahra çölünün güneyinde kalan ülkelerde yaşadığı ifade edildi.

Yeni eğitim-öğretim yılında hükümetlerin okullardaki gerekli hijyen donanımını sağlaması gerektiğine dikkat çeken DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus “Düzenli ve sık sık elleri yıkamak Covid-19’a karşı alınabilecek basit ancak bir o kadar da etkili bir önlem’’ dedi.

DSÖ ve UNICEF okullar hakkındaki hijyen donanımı hakkında çarpıcı rakam ve veriler de paylaştı. Buna göre 355 milyon çocuğun okullarında lavabo var, ancak sabun yok. 462 milyon öğrenci ise su ya da musluğun dahi olmadığı okullara gidiyor. Ayrıca okulların üçte biri öğrencilerine içme suyu sunamıyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız