birgün

22° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN DAİLY 26.04.2017 09:51

803 police officers in Turkey taken into custody in connection to coup attempt

803 police officers in Turkey taken into custody in connection to coup attempt

According to latest reports, a nation-wide operation against ‘FETÖ members within Turkish police force’ has been launched in all 81 provinces of Turkey this morning.

803 police officers are reported to have been taken into custody in scope of this most recent operation against those alleged to have ties to Hizmet Movement of exiled Islamic cleric Fethullah Gülen, who is claimed by Turkey’s government as the mastermind behind the coup attempt in the county last year.

Over 47 thousand people have been arrested, hundreds of thousands public employees have been either suspended or dismissed; hundreds of journalists have been detained; a number of media outlets have been closed; and thousands of civil society organizations have been shut under the crackdown of Turkey's government following this failed coup attempt.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/81-ilde-feto-operasyonu-156989.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol