ABD'nin Connecticut eyaletinde gözaltına alınan bir siyah vatandaşın, polis merkezine götürüldüğü sırada aracın ani fren yapması üzerine kapıya çarparak kısmi felç geçirmesi üzerine 5 polis hakkında dava açıldı.

ABD'de gözaltına alınan siyah vatandaş, polis aracında kısmi felç geçirdi

ABD'nin Connecticut eyaletinde 19 Haziran'da gözaltına alınan Randy Cox adlı 36 yaşındaki siyah vatandaşın, polis merkezine götürüldüğü sırada aracın ani fren yapması üzerine kapıya çarparak kısmi felç geçirmesi olayıyla ilgili 5 polis hakkında dava açıldı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre olayla ilgili olarak New Haven polisi tarafından dün yayımlanan videoda ruhsatsız silah taşıdığı şüphesiyle gözaltına alınan Randy Cox'un aracın arkasında emniyet kemeri olmadan, elleri arkadan kelepçeli olarak oturtulduğu görüldü.

Aracı kullanan polis memuru bir kavşakta ani fren yapınca, Cox'un yerinden fırlayarak başını kapıya çarparak yere yığılıyor. Aracı kullanmaya devam eden polis 3,5 dakika sonra Cox'a iyi olup olmadığını soruyor.

Cox, "Boynumu kırdım, burada böyle ölmek istemiyorum" demesine rağmen polis memuru yanında kimse olmadan kapıyı açamayacağını söyleyerek yoluna devam ediyor.

Araç polis merkezine gelince, Cox diğer polis memurları tarafından sürüklenerek araçtan indiriliyor ve tekerlekli sandalyeye oturtuluyor. Bu sırada bazı polis memurlarının Cox'u "numara yapmakla" suçlayıp 'Bir şeyin yok" dediği görülüyor. Cox sonra hastaneye kaldırılıyor.

POLİSLER SERBEST BIRAKILDI

Avukatı, Cox'un göğsünden aşağısının tutmadığını ve sadece bir kolunu oynatabildiğini söyledi. Haven Polisi, beş polisin, haklarında başlatılan soruşturma tamamlanıncaya kadar idari izne çıkarıldığını açıkladı.

Connecticut Savcılığı, incelemenin ardından polis memurları hakkında dikkatsizlik sonucu insan hayatını tehlikeye atmak ve ihmalden dava açıldığını, 25'er bin dolar kefaletle serbest bırakılan memurların 8 Aralık'ta yargıç karşısına çıkacağını açıkladı.

Randy Cox hakkındaki suçlamaların daha sonra düşürüldüğü belirtiliyor.