birgün

17° PARÇALI AZ BULUTLU

BİRGÜN DAİLY 30.07.2017 19:33

A man in Turkey hammers Atatürk's statue, yelling 'no place for idolatry in Islam'

A man in Turkey hammers Atatürk's statue, yelling 'no place for idolatry in Islam'

A street vendor in Turkey’s Siverek district of southeastern province of Urfa attacked a statue of Atatürk on Cumhuriyet Square.

Trying to damage the statue with the brush hook in his hand, the man who claimed his name to be Mehmet Malboro was caught on tape as he hit the figure while at the same time saying ‘there is no idolatry in our religion (Islam)’.

The soldiers that came out from the genderma HQs nearby intervened and later handed him over to the police officers.

In the video, he is seen as saying ‘I’ll first ask you all something. Tell me, are those who embrace idolatry among the descendents of our prophet?’

He also says, ‘Mr. President (Erdoğan), I left a note for you but you have not responded to me’ and continues referring to the crowd by saying, ‘Why do you have the soldiers pay respect to this (statue)? Hadn’t our prophet abolished idolatry?’

The man was taken to police department, reports said.

Cases of insults to Atatürk, the founding president of the secular Republic of Turkey, and his legacy by conservative Islamists, as well as, by officials or supporters of the ruling AKP, have become frequent in Turkey especially within the past few years.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/siverek-te-ataturk-bustune-saldiri-172277.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol