AB Bakanı: Rusya ile yakın ilişkileri olan bir Türkiye, dünya için daha iyidir

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Rusya-Türkiye ilişkileri için "AB ile tam üyelik müzakereleri sürdüren, ABD'nin müttefiki olan, Rusya ile yakın ilişkileri ve Ortadoğu'da bağlantıları olan, Afrika'daki ilişkilerini genişleten, Latin Amerika açılımı yapan bir Türkiye, dünya için daha iyidir" diye konuştu. Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, İsviçre'nin SRF televizyon kanalında yayınlanan 'Rundschau' adlı programa verdiği röportajda, Rusya ile Türkiye'nin her zaman özel ilişkileri olduğunu vurgulayarak, "Darbe girişimi sonrasında ilk arayanlardan biri Sayın Putin'dir. Kendisine çok teşekkür ediyorum" dedi.

'DARBE GİRİŞİMİ SONRASI İLK ARAYANLARDAN BİRİ SAYIN PUTİN'DİR'

Vize serbestisine ilişkin açıklamalar yapan Çelik, Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkiler konusunda da değerlendirmelerde bulundu. Çelik, "Tarih boyunca Rusya ile ilişkilerimiz inişli çıkışlı olmuştur. İhtilaflara rağmen işbirliğimizi devam ettirdik. Örneğin ekonomi, turizm ve enerji sektöründe Rusya ile her zaman özel ilişkilerimiz olmuştur. Ayrıca darbe girişimi sonrasında ilk arayanlardan biri Sayın Putin'dir. Kendisine çok teşekkür ediyorum. AB ile tam üyelik müzakereleri sürdüren, ABD'nin müttefiki olan, Rusya ile yakın ilişkileri ve Ortadoğu'da bağlantıları olan, Afrika'daki ilişkilerini genişleten, Latin Amerika açılımı yapan bir Türkiye, dünya için daha iyidir." diye konuştu.

'VİZE SERBESTİSİ OLMAZSA, HİÇBİR MESELEDE İLERLEMEYECEĞİZ'

Çelik, vize serbestisi tartışmalarına ilişkin açıklamasında, AB ülkelerinin Türkiye'ye verdikleri sözleri tutmadığını belirterek, "Vize serbestisi olmazsa, hiçbir meselede ilerlemeyeceğiz. Bire bir anlaşması sayesinde Avrupa'yı en büyük krizlerden birinden koruduk" dedi. AB ülkelerinin vadettikleri Suriyelilerin yüzde 1'ini aldıklarını, Türkiye'nin 2 ila 3 milyon arasında sığınmacı barındırdığını hatırlatan Bakan Çelik, Avrupa ülkelerinin 300-500 kişinin alınması için oylamaya gitmekten bahsettiklerini kaydederek, Bakan Çelik, özetle şöyle konuştu:

'AVRUPA'YI EN BÜYÜK KRİZLERDEN BİRİNDEN KORUDUK'

"Ne mültecilerin kabul edilmesi ne de Türkiye'ye maddi destek verilmesi konusundaki sözler tutuldu dolayısıyla Geri Kabul Anlaşması'nı yürürlüğe koymayacağız. Vize serbestisi olmazsa, hiçbir meselede ilerlemeyeceğiz. Bire bir anlaşması sayesinde Avrupa'yı en büyük krizlerden birinden koruduk. Bunu insani nedenlerden dolayı yapıyoruz. Türkiye'ye teşekkür etmek yerine, Türkiye adeta sanık sandalyesine oturtuluyor. Bunu asla kabul etmiyoruz." 'SIĞINMACI KRİZİ VAR' Çelik, dünyada yaşanan sığınmacı krizine işaret ederek "Mülteci krizi var. Dünyada bölgesel güvenliği, refahı ve istikrarı tehdit eden çok ciddi bir kriz var. Avrupa'da ekonomik kriz hakim. Arap Baharı'nın olduğu ülkelerde ciddi demokrasi krizleri var. Bu şartlar altında Türkiye ve AB arasındaki ilişkilerin çok daha yakın ve yoğun olması gerekir. Maalesef Avrupa'da aşırı sağın etkisiyle Türkiye karşıtı kampanya ilerliyor" değerlendirmesinde bulundu.


AB üyeliği referandumu öncesi kampanyasında eski İngiltere Başbakanı David Cameron'un Türkiye'nin bin yıl daha AB'ye üye olmayacağını söylediğine işaret eden Çelik, "Bu bakımdan müzakereler objektif kriterlere göre yapılmıyor. Burada Türkiye'nin veya başka bir ülkenin eleştirilemeyeceğini ifade etmek istemiyorum. Türkiye, geçmişi boyunca bir Avrupa ülkesi ve Avrupa demokrasisi olmuştur. En son darbe girişimi sırasında da milletimizin nasıl birinci sınıf demokrasi bilincine sahip olduğunu gördük" ifadelerini kullandı.

'ÇOK SAYIDA HAKİM VE SAVCININ FETÖ ÜYESİ OLDUĞU AÇIK'

Bakan Çelik, darbe girişiminden sonra Fetullahçı Terör Örgütü üyelerinin temizlenmesine ilişkin soru üzerine "Bakın, Türk ordusundaki generallerin 3'te 1'i tanklar ve savaş uçakları ile bir darbe girişimine katıldı. Siviller arasında hayatını kaybedenler var. Bu kadar tehlikeli. Çok sayıda hakim ve savcının FETÖ'nün üyesi olduğu açıktır. Tutuklanan savcıların ve hakimlerin ifadeleri iyi takip edildiğinde, aslında ne kadar tehlikeli ve geniş bir örgüt olduğu ortaya çıkıyor" dedi.