birgün

15° HAFİF YAĞMUR

AB’den Yunanistan ve Güney Kıbrıs’a destek

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yeniden Natvex ilan etmesinin ardından Yunanistan AB’yi acil toplantıya çağırdı. AB'den Yunanistan'a destek açıklaması gelirken, Atina’ya tepki gösteren Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Biz iyi niyet gösterdik ama karşı taraf kötü niyetli” dedi.

SİYASET 12.08.2020 07:27
AB’den Yunanistan ve Güney Kıbrıs’a destek
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Doğu Akdeniz’de tansiyon düşmüyor. Yunanistan ile Mısır arasında imzalanan anlaşmasına tepki gösteren Ankara’nın yeniden Natvex ilan ederek Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi’ni Doğu Akdeniz’e göndermesinin ardından Atina, Avrupa Birliği’ni (AB) acil toplantıya çağırdı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, "Yunanistan egemenliğini ve haklarını savunacak. Türkiye'ye derhal Yunanistan kıta sahanlığından çıkma çağrısı yapıyoruz" dedi.

Yunanistan’ın çağrısına tepki gösteren Türkiye ise, tansiyonun yükselmesinden Atina’yı sorumlu tuttu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Biz iyi niyet gösterdik ama karşı tarafta kötü niyetli bir ülke var” diye konuştu.


Yunanistan'ın çağrısının ardından Avrupa Komisyonu'ndan kritik bir açıklama geldi. Avrupa Komisyon sözcüsü, "Doğu Akdeniz'deki durum çok endişe verici. Diyalog kurmak gerek. AB, Güney Kıbrıs ve Yunanistan'ın yanındadır" diye konuştu.

Öte yandan Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz'de yaşanan gelişmelere ilişkin, Türkiye'nin burada iyi niyet göstergesi olarak "taviz değil geçici bazı jestler" yaptığını savundu. Çavuşoğlu, bu süreçte de AB ve Almanya'nın diyalog için çaba sarf ettiğini anımsattı.

Türkiye olarak AB ve Almanya’ya "Biz bu jesti yaparız ama Yunanistan ve Rum kesiminden herhangi olumlu adım yerine olumsuz adım göreceksiniz" dediğini aktaran Çavuşoğlu, Türkiye'nin argümanlarının gerçekleştiğini dile getirdi. Verilen sözler tutulmadığı için Türkiye sondaj gemilerinin yeniden harekete geçtiğini söyleyen AKP Sözcüsü Ömer Çelik ise “Avrupa Birliği, Yunanistan’ın tüm Avrupa’yı ‘Yunan tiyatrosu’na çevirmesine izin vermemelidir" ifadelerini kullandı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol