birgün

28° AÇIK

AB: Rusya'ya er ya da geç petrol ve gaz ambargosu uygulayacağız

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, AB'nin Rusya'ya karşı petrol ve doğalgaz ambargosunu "er ya da geç" uygulayacağını söyledi.

DÜNYA 20.04.2022 21:31
AB: Rusya'ya er ya da geç petrol ve gaz ambargosu uygulayacağız
Abone Ol google-news

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, AB'nin Rusya'ya karşı petrol ve doğalgaz ambargosunu "er ya da geç" uygulayacağından emin olduğunu söyledi.

Michel, Ukrayna'da yeniden kontrolün sağlandığı Borodyanka kentini ziyaret ettikten sonra Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile görüştü ve ortak basın toplantısı düzenledi. "Bunlar vahşet. Bunların hepsi suç. Cezalandırılmalıdır. Cezalandırılacaktır" diyen Michel, Ukrayna'yı desteklemek için ellerinden gelen her şeyi yapmaya kararlı olduklarını çünkü Ukrayna'nın zaferini istediklerini dile getirdi.

'RUSYA ÜZERİNDEKİ BASKIYI ARTIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ'

Michel, AB'nin Ukrayna'nın yanında olacağına dair teminat verdiğini vurgulayarak, "Bugüne kadar birçok somut tedbir kararı aldık. Bu yeterli değil ve bu yüzden Rusya üzerindeki baskıyı artırmak için sürekli çalışıyoruz" diye konuştu.

Ukrayna'nın AB üyeliği konusunda Michel, AB içinde üyelik süreciyle ilgili farklı fikirler olduğunun "bir sır olmadığını " ifade ederek, bunun yasal ve aynı zamanda siyasi süreç olduğunun altını çizdi.

Michel, AB Komisyonunun görüşünü haziranın sonunda açıklaması gerektiğini belirterek, kendisinin de bu gerçekleştiği anda değerlendirme sürecini başlatacağını söyledi.

Rusya'ya petrol ve doğal gaz ambargosu konusunda Michel, "bunun er ya da geç kararlaştırılacağından şahsen emin olduğunu çünkü AB'nin Rusya'ya enerji bağımlılığını durdurmak konusunda kararlı olduğunu" kaydetti.

AA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol