birgün

8° HAFİF YAĞMUR

AB, Ukrayna için “uluslararası soruşturma bürosu” kuruyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun adaletten sorumlu üyesi Didier Reynders, AB'nin Ukrayna'daki savaş suçları için uluslararası soruşturma bürosu kurmak amacıyla çalıştığını, şimdiye kadar toplanan 65 bin muhtemel vakanın tarihte görülen en yüksek rakam olduğunu söyledi.

AVRUPA 27.01.2023 23:14
AB, Ukrayna için “uluslararası soruşturma bürosu” kuruyor Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun adaletten sorumlu üyesi Reynders, AB dönem başkanı İsveç’in başkenti Stockholm’de AB ülkelerinin içişleri bakanlarını bir araya getiren gayriresmi toplantının ardından basın toplantısı düzenledi.

Ukrayna'da işlenen savaş suçlarını kovuşturma sürecinde kaydedilen ilerlemeye değinen Reynders, "Savaşın başından beri hukuki süreç devam ediyor. Gerekli tüm hukuki araçlarla günbegün çalışıyoruz. Uluslararası soruşturma bürosu kurmak için ilk katmanı oluşturmak amacıyla çalışıyoruz" dedi.

Reynders, Ukrayna Başsavcılığından, kendi davalarını açan 14 üye ülkeye, ortak araştırma ekiplerinden Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) ve AB'nin ceza yargılaması kurumu Eurojust'a birçok aktörün işbirliği yaptığını vurguladı.

Eurojust'ın sivil kuruluşlara savaş suçlarının ve insan hakları ihlallerinin nasıl belgeleneceği konusunda tavsiyelerde bulunduğunu belirten Reynders, kurumun gelecekteki davalarda kullanılabilecek kanıtları saklamak, değiş tokuş etmek için yeni uluslararası veri tabanının öneminden söz etti.

Reynders, şimdiye kadar 65 bin muhtemel savaş suçu vakasının toplandığını ifade ederek, bunun "tarihte belgelenmiş en yüksek savaş suçu sayısı" olduğuna dikkati çekti.

AB Komisyonunun adalet sorumlusu Reynders, Komisyonun söz konusu misyona liderlik etmek istediğini, bağımsız bir uluslararası mahkemenin kurulması gibi olası mekanizmalar üzerindeki tartışmaların sürdüğünü kaydetti.

(AA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun