birgün

27° AÇIK

AB ve ABD'den Afgan kadınlar için çağrı

Avrupa Birliği ve ABD'nin de aralarında olduğu 20 ülke, Afganistan'daki kadın ve kız çocuklarının durumundan derin endişe duyulduğunu bildirerek, haklarının korunması çağrısında bulundu.

DÜNYA 18.08.2021 17:42
AB ve ABD'den Afgan kadınlar için çağrı
Abone Ol google-news

Arnavutluk, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Şili, Kolombiya, Kosta Rika, Ekvador, El Salvador, Avrupa Birliği, Honduras, Guatemala, Kuzey Makedonya, Yeni Zelanda, Norveç, Paraguay, Senegal, İsviçre, Birleşik Krallık ve ABD, Taliban'ın Afganistan'ı kontrol altına almasının ardından kadın ve kız çocuklarının durumuna dikkati çeken ortak bir açıklama yayımladı.

Afgan kadın ve kız çocuklarının, eğitim, çalışma ve hareket özgürlüğünün kısıtlanmasından derin endişe duyulduğu belirtilen açıklamada, kadın ve kız çocuklarının haklarının korunması çağrısı yapıldı.

Açıklamada, "Afgan kadınları ve kız çocukları, tüm Afgan halkı gibi güvenli ve onurlu yaşamayı hak ediyor. Onlara yönelik her türlü ayrımcılık ve istismarın önlenmesi gerek. Uluslararası toplum olarak bizler, seslerinin duyulması için onlara destek olmaya ve insani yardımlara hazırız." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, kurulacak herhangi bir hükümetin son 20 yılda Afganistan'daki kadın ve kız çocuklarının yaşamının ayrılmaz bir parçası haline gelen hak ve özgürlüklerini nasıl güvence altına alacağının yakından izleneceği de ifade edildi.

(AA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol