birgün

9° PARÇALI BULUTLU

AB, yaptırım paketinden Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill'i çıkardı

Avrupa Birliği (AB), Macaristan’ın itirazı üzerine Rusya’ya yönelik 6’ncı yaptırım paketinden Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill'i listeden çıkardı.

DÜNYA 02.06.2022 19:13
AB, yaptırım paketinden Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill'i çıkardı
Abone Ol google-news

AB, Rusya’ya yönelik uzlaşmaya vardığı 6’ncı yaptırım paketinden Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill'i listeden çıkardı.

Patrik Kirill'in, yaptırım listesinden Macaristan'ın itirazları üzerine çıkarıldığı belirtildi. AB Komisyonu tarafından hazırlanan Rusya’ya yönelik 6’ncı yaptırım paketinde Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill'in malvarlıklarının dondurulmasını ve yeni yaptırım paketine dahil edilmesi önerilmişti.

AB üyesi ülkelerin liderleri, 30 Mayıs’ta uzun süredir ertelenen Rusya’ya yönelik 6’ncı yaptırım paketi üzerinde prensipte uzlaşı sağlamış, yeni yaptırımlar çerçevesinde Rusya’dan petrol ithalatı yılsonuna kadar yüzde 90 oranında azaltılmasına karar verilmişti.

Ambargo deniz yoluyla alınan Rus petrolünü (Rusya'dan ithal edilen toplam petrolün üçte ikisi) kapsıyor. Rusya'dan boru hattıyla petrol ithalatı ise yaptırımlardan muaf tutuldu. Bu madde, Rusya'dan boru hatları ile petrol alan ve bugüne kadar Rus petrolüne yönelik ambargoya sıcak bakmayan Macaristan'ı konsensüs gerektiren söz konusu karara dahil etmek için önemli bir hamle olarak görülüyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun