birgün

17° HAFİF YAĞMUR

GÜNCEL 08.05.2020 13:51

ABB'den Gökçek'e yanıt: Bu hayasız söylemler ancak ona yakışırdı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 6 Mayıs'ta Kazan'da yaşanan yangınla ilgili gerçek dışı iddialarda bulunan Melih Gökçek'e yanıt verdi. Belediyeden yapılan açıklamada, "Türkiye’de başarıları ile bilinen Ankara İtfaiyesi teşkilatını bu tip hayasız söylemlerle anıp, 'Ben böyle bir Belediye bırakmadım' demek de, ancak böyle birinin meşrebine yakışırdı" denildi

ABB'den Gökçek'e yanıt: Bu hayasız söylemler ancak ona yakışırdı

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), görevden alınan Ankara'nın eski belediye başkanı Melih Gökçek'in Ankara itfaiyesi hakkındaki iddialarına yanıt verdi.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Ağlayarak Belediyemizi terk etmek zorunda kalan, kapının önüne boş damacana şişesi gibi konulan Melih Gökçek, ahlak dışı iftira kampanyalarına bu kez insan canı üzerinden devam etmiştir. Bu şahıs ve talimat verdiği 'trol hesaplar', 6 Mayıs'ta Kahramankazan'da tiner depolama faaliyeti gösteren işyeri yangınında, yangına müdahale etmek üzere yola çıkan bir itfaiye aracının arızalanması sonucunda iki vatandaşımızın hayatını kaybettiğini iddia edecek kadar alçalmışlardır. Türkiye’de başarıları ile bilinen Ankara İtfaiyesi teşkilatını bu tip hayasız söylemlerle anıp, 'Ben böyle bir Belediye bırakmadım' demek de, ancak böyle birinin meşrebine yakışırdı."

abb-den-gokcek-e-yanit-bu-hayasiz-soylemler-ancak-ona-yakisirdi-728739-1.

YANGINA 6 DAKİKADA MÜDAHALE EDİLDİ

Açıklamada, Ankara İtfaiyesinin Kahramankazan’daki yangına 6 dakika gibi kısa bir süre içerisinde ulaştığı, 23 araç 65 personelle yangına müdahale ettiği kaydedildi. Ayrıca, itfaiye dışında ASKİ ve Fen İşleri’nden 4 tanker ile 2 iş makinesinin de yangın söndürme çalışmalarına katıldığı belirtildi.

Açıklamada, "Bahse konu olan, 1993 yılında Murat Karayalçın döneminde alınan ve Ankara’da 1 adet bulunan köpük kulesinin yangından 20 gün önce bakımı yapıldığı belgeli iken, bakımsızlıktan dolayı arıza yaptığını iddia etmek, ancak ruhu ziftlenmiş kişilere yakışırdı. 93 model köpük kulesi aracının yolda arızalanması sonucu yangın söndürmede gerekli köpük takviyesi arazöz araçlarıyla yapılmış ve çalışmalarda yaklaşık 2 ton köpük kullanılarak yangına müdahale edilmiştir.

Karayalçın döneminde alınan ve onun döneminin ardından çeyrek asır boyunca bir daha hiç alınmayan köpük kulesi araçları için ise Başkan Mansur Yavaş göreve gelir gelmez talimat vermiş; 2020 yılı için 2 adet, 2021 yılı için 1 adet ve 2022 yılı için 1 adet olmak üzere toplam 4 adet köpük kulesi alımı işlemine başlanmıştır" ifadeleri kaydedildi.

DİNAZORLARA MİLYONLAR HARCARKEN BİR KÖPÜK KULESİ ALAMADIN MI?

Açıklamada, görevden alınan Ankara'nın eski belediye başkanı Melih Gökçek'e şu sorular yöneltildi:

"25 yıl boyunca bu kenti yönetirken ve dinozor heykelleri ile toprağın bile kabul etmediği kent figürlerine on milyonlarca lira harcarken 1 adet bile köpük kulesi almaya para mı bulamadın?

'Parsel parsel' romanların yazıldığı bir kentte, hükümetin milat kabul ettiği 17/25 Aralık tarihinden sonra bile FETÖ yapılanmasının basın kurumlarına yüz binlerce liralık reklam verildiği ortaya çıkmış iken itfaiye aracı almaya fırsat mı bulamadın? Yoksa bu soruları Belediye ve senin hakkında yüzden fazla davada takipsizlik kararı veren FETÖ firarisi savcı Şadan Sakınan’a mı soralım?

2009, 2010 ve 2011 yıllarında İtfaiye Dairesi’ne memur olarak atanan 626 kişinin milletimizin can ve mal güvenliği için değil, belirli gruplara kadrolaşma sağlamak için işe alındığı, 465’inin hemen başka kurumlara ya da birimlere atandığı ve 37’sinin FETÖ’den dolayı işten atıldığı bilinirken, Ankara İtfaiyesi konusunda hangi mide çapı ve genişliği yeni yönetimi suçlamaya yetmektedir?

Bizim dönemimizde göreve başlayan İtfaiye Daire Başkanı Salih Kurumlu’ya kendisinin döneminde başarı beratlarından defalarca verilmişken, Elazığ Depremi’nin ardından Ankara İtfaiyesi’nin uluslararası kamuoyunda dahi tescillenmiş başarısını kendine yontmaya kıvranırken, başka bir yangında insanların canı üzerinden çamur siyaseti yapmak hangi izana sığmaktadır?"

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol