ABD’de bugün ara seçimler için sandıklar kuruldu. Yarışın başa baş göründüğü Pennsylvania, Nevada, Georgia, Wisconsin, Arizona, New Hampshire ve Washington'daki sonuçlar, seçim için belirleyici olacak. Senato'da 51'e 49 dengeyle Cumhuriyetçilerin çoğunluğu ele geçirmesi bekleniyor.

ABD ara seçimler için sandık başında: Düğümü 7 eyalet çözecek

ABD’de bugün Kongre ara seçimleri gerçekleşiyor. Anketlerde başa baş giden 7 eyalet, Senato'da kimin çoğunluğa geçeceğini belirleyecek. Bu nedende Pennsylvania, Nevada, Georgia, Wisconsin, Arizona, New Hampshire ve Washington, bu seçimlerde özel önem taşıyor.

Ülkede mevcut durumda Beyaz Saray'da Demokrat Başkan Joe Biden görevdeyken iki kanatlı Kongre'de de hem Temsilciler Meclisi'nde hem de Senato'da Demokratlar çoğunluğu elinde tutuyor.

Ancak yeni oluşacak Kongre aritmetiğinin Cumhuriyetçiler lehine sonuçlanacağı tahmin edilirken, bu durumun 2024 ABD Başkanlık Seçimleri’nde aday olmayı değerlendiren Trump’ın elini güçlendireceği belirtiliyor.

Mevcut tabloya göre seçim sonuçlarında Senato'da 51'e 49 dengeyle Cumhuriyetçilerin çoğunluğu ele geçirmesi bekleniyor.

PENNSYLVANIA'DA MEHMET ÖZ YARIŞIYOR

Ülkedeki 8 Kasım seçimlerinde en çok başa baş giden eyaletlerin başında Pennsylvania geliyor.

Eyalette Cumhuriyetçi Senatör Pat Toomey'in emekli olmasıyla boşta kalacak koltuk için Türk kökenli ünlü kalp cerrahı Dr. Mehmet Öz ve Eyalet Vali Yardımcısı John Fetterman arasında anketlerdeki yarış başa baş gidiyor.

Ülkedeki bütün anketlerin ortalamasını alan Real Clear Politics'e göre Öz, Fetterman'ın 0,1 puan önünde görünüyor.

CUMHURİYETÇİLERİN ŞANSI NEVADA’DA YÜKSEK

Nevada'dan 2016'da Senatör seçilen ilk kişi olma unvanını alan Demokrat Catherine Cortez Masto, bu yılki seçimlerde eski Nevada Başsavcısı Adam Laxalt'a karşı sert bir mücadele veriyor.

Adaylar, başa baş bir yarış götürürken Real Clear Politics'e göre Cumhuriyetçi Laxalt, rakibinin 2,4 puan önünde.

GEORGIA'DA DA YARIŞ BAŞA BAŞ

Demokratların Cumhuriyetçilere koltuğu kaptırma riskinin yüksek olduğu bir diğer eyalet ise Georgia.

Demokrat Senatör Raphael Warnock, Cumhuriyetçi Herschel Walker'a karşı çetin bir savaş yürütüyor. Anketlere göre Walker, rakibinin sadece 0,4 puan önünde.

Wisconsin'de de Senatör Ron Johnson'ı Demokrat aday Mandela Barnes zorlasa da Johnson, anketlerde hala rakibinin 2,8 puan önünde görünüyor.

New Hampshire'da Demokrat Senatör Maggie Hassan, rakibinin 0,7 puan önündeyken bu koltuğun da kaybedilme riskine yüksek olarak bakılıyor.

DEMOKRATLARIN ARIZONA VE WASHINGTON'DA ŞANSI VAR

Öte yandan, mücadele başa baş gitse de Arizona, New Hampshire ve Washington eyaletlerinde Demokrat adaylar, başa baş yarışta bir adım önde duruyor.

Arizona'da yarışı Demokrat aday Mark Kelly, rakibi Blake Masters'ın 1 puan önünde götürüyor.

Washington'da da Demokrat Senatör Patty Murray, rakibinin 3 puan önünde görünüyor.