birgün

15° AÇIK

ABD Başkanı Biden, enflasyonu soran gazeteciye küfür etti

ABD Başkanı Biden, basın toplantısının sonunda enflasyon hakkında soru soran gazeteciye küfür etti. Biden daha sonra gazeteciyi arayarak özür diledi.

DÜNYA 25.01.2022 10:08
ABD Başkanı Biden, enflasyonu soran gazeteciye küfür etti
Abone Ol google-news

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, düzenlediği basın toplantısı sırasında bir gazetecinin enflasyondaki yükselişiyle ilgili sorusuna karşılık küfür etti, “Ne aptal bir o... çocuğu” dedi.

Biden, dün Beyaz Saray'da Rekabet Konseyi'yle yaptığı toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Toplantı sırasında selefi Donald Trump'a yakınlığıyla bilinen Fox News kanalının muhabiri Peter Doocy, Biden'a enflasyondaki yükselişte mesuliyet kabul edip etmediğini sordu.

Mikrofonun kapatılmadığını fark etmeyen Biden, “Hayır, daha fazla enflasyon bence bizim için mükemmel bir kazanç. Ne aptal bir o..... çocuğu" dedi. Biden'ın sözleri salonda duyuldu.

Öte yandan Biden'ın küfürlü cümlesi, Beyaz Saray'ın resmi internet sitesinde yayınlanan metinde de yer buldu.

Biden'ın çıkışı, sosyal medya kullanıcıları tarafından sert şekilde eleştirildi.

ÖZÜR TELEFONU

Öte yandan Biden, küfür ettiği muhabir Doocy'i arayarak, söylediği sözler için kendisinden özür diledi.

Amerikan basınına değerlendirmede bulunan konuya yakın kaynaklar, Biden'ın söz konusu olayın ardından Doocy'i aradığını ve özür dilediğini belirtti.

34 yaşındaki Beyaz Saray Muhabiri yaşananları çalıştığı kurum olan Fox News'ün canlı yayınında anlattı. Doocy, katıldığı canlı yayında başlangıçta başkanın hakaretini duymadığını söyledi.

'Tepkim gecikti çünkü gördüğünüz gibi Beyaz Saray çalışanları o esnada bizi dışarı çıkarıyorlardı' diyen Doocy sözlerine şöyle devam etti; “Daha sonra birisi 'Hey, başkanın senin hakkında dediğini duydun mu?' dedi. Hayır dedim, ve ne dediğini sordum.”

Biden'ın kendisini aradığını söyleyen Doocy, ABD Başkanı’nın "Bu kişisel bir şey değil dostum" dediğini belirtti.

"Biden, aramızdaki havayı yumuşattı. Bundan son derece memnunum. Güzel bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik" ifadelerini kullanan Doocy, "Biden özür diledi mi?" sorusu üzerine, "Kimsenin benden özür dilemesine ihtiyacım yok" yanıtını verdi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun