ABD Bolivya'da darbe hükümetini desteklediğini yineledi

22.11.2019 13:52 DÜNYA
ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Bolivya'da sağcı muhalefetin senatörlerinden Anez'in önderlik ettiği darbe hükümetini desteklediğini yineledi. Pompeo, ülke genelinde yeni bir seçim yapılması çağrısında bulundu

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Bolivya'da seçim yapılması çağrısında bulundu. Pompeo, "Başkan Jeanine Anez'in önderlik ettiği geçici hükümete verdiğimiz desteği de yineliyoruz" ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Bolivya’da devam eden protestolara atıfta bulunarak, taraflara gerginliğin düşürülmesi ve ülke genelinde yeni bir seçim yapılması çağrısında bulundu. Pompeo, ordunun baskısıyla Devlet Başkanı Evo Morales’in istifa ettiği Bolivya’daki gelişmelere ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

AA'da yer alan habere göre, açıklamada anayasa ve demokrasinin yeniden inşası adına Bolivya halkının özgür ve şeffaf bir seçim isteğine vurgu yapan Pompeo, “20 Ekim’de düzenlenen başkanlık seçimlerinde hile ve düzensizlik yapanlar Bolivya’nın iyiliği için kenara çekilmelidir. Bolivya’daki her siyasi partinin, vatandaşların haklarına saygı gösterilen bir seçim sürecinde kendi seslerini duyurma hakkı vardır.” ifadelerini kullandı. Öte yandan Pompeo, ülke genelinde yapılan protestolara da değinerek, Bolivya için basın özgürlüğünü ve yapılan barışçıl protestoları desteklediklerini belirtti.

Pompeo, şunları kaydetti:

“Şiddet, baskı ve politik korkutmanın demokraside yeri yoktur. Tüm tarafları bu tür şiddetten kaçınmaya, hukukun üstünlüğünü gözetmeye ve Bolivya’nın geleceğini inşa etmek için görüşlerine bakılmaksızın tüm vatandaşların haklarına saygı duymaya çağırıyoruz. Öte yandan, güvenlik hizmetleri de barışçıl protestocuların haklarına saygı göstermeli ve Bolivya makamları vatandaşların haklarının ihlali durumunda hesap verebilirliği sağlamalıdır.”

Bununla beraber, ülkeyi seçime götürmek için Çokuluslu Yasama Meclisi’nde (ALP) yapılan çalışmalara değinen Pompeo, “Seçime hazırlanan Bolivya halkına ve Başkan Jeanine Anez’in önderlik ettiği geçici hükümete verdiğimiz desteği de yineliyoruz” ifadesini kullandı.

Ne olmuştu?

ABD destekli bir darbe süreciyle istifaya zorlanan Evo Molares’in ardından sağcı muhalefetin senatörlerinden Jeanine Anez, Senato’da yapılan ve tartışmalı oturum ardından kendinin Bolivya Devlet Başkanlığı görevini geçici olarak yürüteceğini duyurmuştu.

Morales, istifaya zorlanmasının ardından Meksika'ya iltica etmişti.