ABD’de biz dün  ne izledik?

Tuğçe VAROL - San Diego/Kaliforniya

Çok değil, sadece bir hafta öncesine geri dönelim.

Sanki ülkede pandeminin en korkunç süreci yaşanmıyormuş, insanlar kiralarını ödeyemedikleri için evlerinden atılmıyormuş, her şey pek bir yolundaymış gibi Başkan Trump ve ailesi her sene gerçekleştirilen kendilerine ait Florida-Mar-a-Lago’daki resort-hotel karışımı mülklerinde yılbaşı partisi vermeye hazırlanıyorlardı ki Trump aniden Washington’a geri döndü. Hemen bütün gazeteciler sorgulamaya başladılar çünkü malum Trump, Washington D.C.’den hiç hazzetmiyor.

Önce 30 Aralık tarihinde Trump ’Ocak 6, D.C.’de görüşürüz’ diye bir tweet attı. 6 Ocak’ın ABD siyaseti için tek bir anlamı var o da seçici kurulun onayını kazanan Başkan ve Başkan yardımcısının son bir kez Senato ve Temsilciler Meclisinde sembolik bir onay sürecinin yaşanıyor olması. Peki neden Trump 6 Ocak tarihini işaret etti?

6 OCAK’TA DUYURU

Hemen arkasından anlaşıldı ki Trump destekçileri ABD Kongresinin önünde oylamanın yapılacağı saatte bir gösteri yapmaya karar vermişlerdi. Birkaç gün sonra da Trump bizzat kendi Twitter hesabından 6 Ocak gösterisinin reklam duyurusunu yayınladı. Steve Bannon, nam-ı değer ‘Karanlıklar Prensi’, Trump’ın ilk seçimi kazanmasının arkasındaki aşırıcı grupları örgütledi ve Trump yönetiminde Kushner tarafından kovulana kadar kısa bir süre çalıştı, gösterilerden 1 gün önce kendi yayınında ‘Yarın bütün cehennem serbest kalacak’ açıklaması yaptı.

SAĞCI GRUPLAR

Çok kısa bir süre içerisinde, zaten yapacak başka işi de olmayan, ABD’nin ‘iç terör’ listesine ait gruplardan insanlar dahil, Trump’ın kendine ait bir kitle haline getirdiği aşırı sağcı ve esasen kafaları karıştıracak kadar farklı gruplardan oluşan insanlar Amerika’nın her yerinden geldi. Var sayalım son bir yılı ve hatta son dört yılı, COVID fiyaskosu, George Floyd’un katledilmesi sonrası yapılan protestolar olmadı. Bu insanların sadece son bir haftadır takip ettikleri kaynaklardan dinlediklerinin özeti şu: Seçimleri büyük farkla Trump kazandı ama Demokratlar seçimleri çaldı, Demokratlar Çin ile birlikte çalışıyor, Demokratlar ABD’ye komünizm getirecek, Pence eğer 6 Ocak günü seçimleri çevirmezse (anayasaya göre böyle bir yetkisi kesinlikle yok) hain ve kurşuna dizilmesi gerekir.

SON BEYİN YIKAMA

Ve dün - 6 Ocak 2021

Tüm gözler Başkan Yardımcısı Pence’in üzerindeyken Trump da dışarıda ne yapacağını bilmez, aylardır radikalleştirilen gruba hitaben son beyin yıkama konuşmasını yaptı. Konuşmadan kısaca: ‘Umarım Mike (Başkan Yardımcısı Pence’i kastediyor) doğru olanı yapar.’ Ve ‘Hiçbir zaman vazgeçmeyeceğim, hiçbir zaman yenilgiyi kabul etmeyeceğim.’

Trump, Kongre binasının önünde ABD Anayasasına meydan okurken, Pence salona girdi ve mikrofonların açık olduğundan haberi olmadığından yardımcısına mesajım yayınlandı mı diye sordu. Yardımcısı da yayınlandığını onayladı. Başkan Yardımcısı Pence, yayınladığı mesajında seçimleri geri çevirmek gibi bir yetkisinin olmadığını ve görevinin anayasaya bağlılık olduğunu belirterek Trumpizm’in kendisi için bittiğini ilan etmiş oldu.

Ardından Kongre’de eyaletlerin tek tek onaylanması aşamasına geçilmişti ki Arizona eyaletindeki sonuçlar üzerine Trump’tan çok Trumpçı Teksas Senatörü Ted Cruz itirazını dile getirdi ve kurallar gereği Temsilciler Meclisi ve Senato üyeleri kendi salonlarında en fazla iki saat süre ile itirazları tartışmak üzere salondan ayrıldılar. O sırada içerdekilerin dışarıda Trump’ın düzenlediği gösterilerden ve protestoculardan haberi var ama protestocuların Kongre binasına girme ihtimalleri olduğundan haberleri yok.

DARBE TEŞEBBÜSÜ

Konunun ayrıntıları daha çok tartışılacak ama dün izlediğimiz bazı videolardan polisin göstericilerin Kongre binasına uzak durmasına yarayan demir korkulukları kaldırdıkları görülüyor. Hemen ardından kitle Kongre binasının kapısına ulaştı ve zayıf polis gücü karşısında kolaylıkla kapıları ve pencereleri kırarak binaya giriş yaptılar. Bu bir ’Darbe Teşebbüsüdür’. Neden mi? Çünkü seçimi tanımadılar ve örneğin AOC (Alexandria Ocasio-Gomez) gibi, Temsilciler Meclisi Nancy Pelosi gibi Trump’ın defalarca hedef gösterdiği siyasetçilerin hayatlarını tehlikeye attılar. Aslında Amerika her açıdan çok büyük bir faciadan döndü.

Hem göstericilere karşı ateş açılmadı, belirttiğim gibi ayrıntılarını daha sonra öğreneceğiz, büyük bir arbede yaşanmadı. Ancak biri kadın dört gösterici yaşamını yitirdi. Diğer yandan bina içerisindeki herkes güvenli bir yere alınarak tehlike geçene kadar emniyetleri sağlandı. Olay yaklaşık beş-altı saat sürdü ve sadece Amerika değil, tüm dünya olayları seyretti.

OLAYLAR SIRASINDA TRUMP NE YAPTI?

Bu sırada Trump ne mi yaptı? Protestocu, Darbe Teşebbüscüsü, Gösterici, ne derseniz deyin, Trump kitleye hitaben önce barışçıl kalın diye bir tweet attı, daha sonra da kısa bir video yayınlayarak seçimi kazandığı yalanına devam ederek, kitleye barışçıl kalın, şiddetten uzun durun, sizi seviyoruz şeklinde bir mesaj yayınladı. Twitter, Trump’ın son üç tweetini şiddet içerdiği gerekçesiyle askıya aldı ve ABD Başkanı Trump’ın Twitter hesabını kilitleyerek, tweetleri silmesi için 12 saat süre verdi. (Etkisi Türkiye’den hissedildi. Bakınız Hilal Kaplan)

Sonra ne mi oldu? Kitle, Kongre binasından uzaklaştırıldı, anlaşıldı ki Başkan Yardımcısı Pence hem geçici Savunma Bakanı hem de Genelkurmay Başkanı ile görüşmüş ve ulusal muhafızların Kongre'yi korumasını emretmiş. Pence akşam saatlerinde Kongre'deki kürsüsüne geçti ve nerede kalmıştık diyerek seçici kurulun oylarının onaylanması süreci yeniden başlatıldı.

Trump tarih oldu.