birgün

9° PARÇALI BULUTLU

ABD'de bozulmaya hazırlanan kürtaj hakkı yasasına karşı binler sokakta

ABD'de 1973 yılında kazanılan yasal kürtaj hakkı yasasının bozulmasına yönelik taslağın basına sızmasıyla binlerce kişi kürtaj hakkı için sokaklara çıktı.

DÜNYA 04.05.2022 10:01
ABD'de bozulmaya hazırlanan kürtaj hakkı yasasına karşı binler sokakta
Abone Ol google-news

ABD Yüksek Mahkemesi'nin kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan yaklaşık 50 yıllık kararı bozmaya hazırlandığı iddiaları üzerine birçok eyalette eylem yapıldı.

Protestolar ABD’nin New York, Boston, Nashville, Dallas, New Orleans gibi pek çok şehrinde gerçekleşti.

Amerika'da tüm kadınlar 1973 tarihli Roe-Wade tarihi kararla yasal kürtaj hakkı kazandı. Bu dava, Amerikan sivil haklar tarihine "Roe Wade'e karşı" olarak geçmişti. Ancak eğer Yüksek Mahkeme, sızan görüş şeklinde karar alırsa bazı eyaletler kürtaj hakkını kadınlardan geri alabilir.

BİNLERCE KİŞİ SOKAKTA

Kürtaj hakkını garanti altına alan kararın Yüksek Mahkeme tarafından iptal edileceğine dair iddialar tepkilere neden oldu. Birçok eyalette düzenlenen eylemlere New York Başsavcısı Letitia James, komedyen Amy Schumer, ünlü oyuncu Cynthia Nixon gibi isimler de katıldı.

KÜRTAJ KARŞITLARI KARARIN KALDIRILMASI GEREKTİĞİNİ SAVUNUYOR

Amerikan Politico siyasi haber sitesi tarafından sızdırılan Yüksek Mahkeme karar taslağına Demokratlar tepki gösterdi.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, mahkemenin muhafazakar yargıçlarından Yargıç Samuel Alito tarafından kaleme alındığı ileri sürülen taslak görüş, 1973 tarihli "Roe-Wade kararı" olarak bilinen ve ABD'de kürtajın anayasal bir hak olmasına temel teşkil eden kararın açıkça yanlış olduğunu ve kaldırılması gerektiğini belirtiyor.

Sızdırılan Yüksek Mahkeme görüşünde, Roe-Wade kararının "açıkça yanlış", "gerekçesinin son derece zayıf" ve "toplumsal anlamda zararlı sonuçları olduğu" ifade ediliyor. Söz konusu metinde ayrıca "kürtaj hakkının ülke tarihinde ve geleneklerinde köklü bir yerinin olmadığı" şeklindeki değerlendirmenin de yer aldığı belirtiliyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol