birgün

1° KARIŞIK DUŞ

ABD’de ilk kez Covid-19 nefes testine onay çıktı

ABD'de koronavirüsü nefes yoluyla tespit edebilen teste onay verildi.

DÜNYA 15.04.2022 19:19
ABD’de ilk kez Covid-19 nefes testine onay çıktı
Abone Ol google-news

Amerika Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) Covid-19'ü nefes yoluyla tespit edebilen ilk test cihazı için acil kullanım onayı verdiğini açıkladı.

VOA'nın haberine göre FDA, yaptığı açıklamada, InspectIR Covid-19 Nefes Ölçer adlı cihazın bir uçak kabini içine alınabilen küçük bavul boyutunda olduğunu ve doktor muayenehanelerinde, hastanelerde ve seyyar test merkezlerinde kullanılabileceğini bildirdi. Üç dakikadan kısa süre içinde sonuç veren testin ruhsatlı sağlık hizmeti sağlayıcılarının gözetimi altında uygulanması gerekiyor.

FDA'in Cihazlar ve Radyoloji Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Jeff Shuren, cihazı, "Covid-19'u teşhis etmede kullanılan testlerde kaydedilen hızlı yeniliklerin bir başka örneği" olarak tanımladı.

FDA yetkililerine göre cihazın pozitif test sonuçlarını tespit etmedeki doğruluk oranı yüzde 91,2, negatif testlerdeyse bu oran yüzde 99,3.

"InspectIR, haftada 100 cihaz imal etmeyi planlıyor. Bunların her biri günde 160 numuneyi değerlendirebilir" diyen FDA, "Bu imalat seviyesinde InspectIR COVID-19 Nefes Ölçer'in kullanıldığı test kapasitesi ayda 64 bin numune artacak" açıklamasında bulundu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol