birgün

23° AÇIK

DÜNYA 27.07.2021 18:35

ABD'de riskli bölgelerde tam aşılanmış kişilere kapalı alanlarda maske zorunluluğu

ABD'de riskli bölgelerde tam aşılanmış kişilere kapalı alanlarda maske zorunluluğu

DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin (CDC), vaka sayısının yüksek olduğu yerlerde tam aşılanmış kişilere de kapalı alanlarda maske zorunluluğu getiriyor.

Ülkede aşılıların kapalı alanlarda maske takma zorunluluğunu kaldıran 13 Mayıs tarihli CDC Kılavuzuna yönelik bu değişikliğin, yüksek düzeyde bulaşıcığı olan delta varyantından kaynaklandığı belirtiliyor.

Kılavuzda çift doz aşılanmış kişilerin maske takma zorunluluğunun kaldırıldığı 13 Mayıs tarihinde, virüsün önceki türlerinden 1000 kat daha bulaşıcı olduğu belirtilen delta varyantı ABD'de etkili değildi ve vaka sayıları hızla düşüyordu.

Başkan Biden ve CDC Direktörü Rochelle Walensky, hastaneye yatan hastaların büyük çoğunluğunu aşısız vatandaşların oluşturması nedeniyle son zamanlarda "aşısızların pandemisi" yaşandığını belirtiyordu. Ancak Washington Post'un haberine göre, tam aşılı vatandaşlarda da etkisini gösteren delta varyantı oyunun kurallarını değiştirmişe benziyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol