ABD'de Temsilciler Meclisi, üyeler ve çalışanlarının resmi cihazlarda TikTok uygulamasının indirilmesine yasak getirdi. Duyuruda, devlete ait cihazlarda halihazırda yüklü olan uygulamaların kaldırılması gerektiği belirtildi.

ABD'de Temsilciler Meclisi üyelerine TikTok yasağı

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) Temsilciler Meclisi, üyeler ve çalışanlarının kullandığı resmi cihazlara sosyal paylaşım platformu TikTok uygulamasının indirilmesini yasakladı.

Temsilciler Meclisi İdari Direktörü Ofisi, Tik tok yasağının Temsilciler Meclisi üyeleri ve çalışanlarına gönderdiği elektronik posta ile duyurdu.

Duyuruda, "Siber güvenlik ofisinin TikTok uygulamasını yüksek güvenlik riski olarak kabul ettiği" ve devlete ait cihazlarda halihazırda yüklü olan uygulamaların ise kaldırılması gerektiği belirtildi.

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü Chris Wray de TikTok'un kontrolünün Çin hükümetinin elinde olduğunu belirterek bunun ABD için ulusal güvenlik endişesi doğurduğu uyarısında bulunmuştu.

TikTok Operasyon Şefi Vanessa Pappas ise eylülde ABD Senatosunda katıldığı bir oturumda, Çin hükümetinin uygulamanın verilerine hiçbir erişimi olmadığını belirtmişti.

(AA)