birgün

13° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 12.05.2021 12:14

ABD'de Trump yanlısı emekli amiral ve generallerden Biden'a karşı bildiri

ABD ordusunda amiral ve general düzeyinde görev yapmış 124 emekli amiral ve generalin imzaladığı mektupta seçimlere hile karıştığı iddia edildi. Emekli komutanlar, "Demokrat Kongre ve mevcut yönetim altında ülkemiz, 'sosyalizm ve Marksist bir tiranlık' hükümetine doğru sert bir sola dönüş yaptı" ifadelerini de kullandı.

ABD'de Trump yanlısı emekli amiral ve generallerden Biden'a karşı bildiri

DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD'de Flag Officers 4 America sitesinden yayınlanan bildiride ordudan emekli 124 amiral ve generalin imzası olan bir bildiri yayınlandı. Bildiride, son seçimlere hile karıştığı ve anayasal düzenin ayaklar altına alındığı iddia edildi. Bunun yanında Biden'in meclise soktuğu marksistler ve sosyalistler sebebiyle de ülkenin geleceği konusunda tedirgin olunduğu belirtildi.

TRUMP'I HATIRLATTI

Emekli komutanların Biden'e yönelik sözleri, bir önceki dönem başkanlık yapan Trump'ın propagandasını hatırlattı. O da aynı şekilde seçimlere hile karışacağını iddia etmiş ve meclisteki sol görüşlü vekilleri şeytanlaştırmıştı. Bunun yanında komutanların kapanmayı da aşırı bulması ve bunu nüfus yönetimi konusunda bir tehlike olarak görmesi de dikkat çeken bir başka detay oldu.

Bildiride, Çin ve İran için düşmanca söylemlerde bulunulurken, Trump'ın başlattığı duvarın da devam ettirilmesinin talep edilmesi dikkat çekti.

‘ÇATIŞMA, MARKSİZM DESTEKÇİLERİ İLE…’

Mektubun girişinde, şu ifadeler kullanıldı: “Ulusumuz büyük bir tehlike içinde. Anayasal Cumhuriyetimizin hayatta kalması için savaşıyoruz. Çatışma, sosyalizm ve Marksizm destekçileri ile Anayasal özgürlük ve özgürlük taraftarları arasında.”

Mektupta, Biden yönetiminin "diktatörce" bir şekilde Anayasal haklara saldırı başlattığı iddia edilirken, "Kongre'yi atlayarak 50'den fazla İcra Kararı hızla imzalandı ve çoğu önceki Yönetimin etkili politikalarını ve düzenlemelerini tersine çevirdi. Dahası, kısıtlamalar, okul ve iş yerlerinin kapatılması, yazılı ve sözlü ifadelerin sansürlenmesi gibi temel haklarımıza yönelik doğrudan saldırılardır. Sosyalizme ve Marksizme karşı hareket edecek, Anayasal Cumhuriyetimizi destekleyen ve özel çıkarlara veya aşırılık yanlısı gruplara değil, tüm Amerikalılara, özellikle orta sınıfa odaklanırken mali açıdan sorumlu bir yönetimde ısrar eden politikacıları desteklemeli ve sorumlu tutmalıyız” denildi.

Bildiride Biden yönetimi, "Demokrat Kongre ve mevcut yönetim altında ülkemiz, 'sosyalizm ve Marksist bir tiranlık' hükümetine doğru sert bir sola dönüş yaptı" sözleriyle eleştirildi.

ORDUDA BİR İLK

Amerikalı askeri uzmanlar bildirinin partizan yapısı açısından ilk olduğun vurgularken, küçümsenmemesi gereken tehlikeli bir inisiyatif olduğunu belirtti. Daha önce de tek başına hareket eden emekli komutanların benzer bildiriler yazdığına dikat çekilirken, bu bildiride imzası bulunan emekli komutanların sayısı vurgulandı, tamamen siyasi bir amaç için kullanılıyor denildi. Ordunun siyasete karışmasından endişe duyulduğu belirtildi.

FRANSA'DA ASKERLERDEN BİLDİRİ

20 emekli general, emekli ve muvazzaf 100 kadar subay ile binden fazla askerin, Valeurs Actuelles sitesinde 21 Nisan'da yayımladıkları bildiride, ülkede büyüyen bir kaos olduğu iddiasında bulunularak, Cumhurbaşkanı Macron'a bu kaosu engellemezse iç savaş çıkacağı ve ölümlerden sorumlu olacağı uyarısında bulunulmuştu.

İslamcılık ve banliyölerde yaşayanların, Fransa'da toplumsal bölünmeye yol açtığı iddia edilen mektupta, askerler, yöneticilerin bu tehlikeleri yok etmesi gerektiğini savunmuştu.

Fransa'da 16 emekli generalin, ayrıca Ulusal Meclisteki siyasi gruplara "İslamcılığa ve Fransa'nın parçalanmasına karşı küresel bir stratejinin" geliştirilmesinin talep edildiği ve "iç savaş" uyarısının yapıldığı bir dosya gönderdiği ortaya çıkmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol