ABD'de 5 polis memuru tarafından feci şekilde darp edilerek öldürülen siyah genç Tyre Nichols'un soruşturmasında, 1 polis memurunun daha açığa alındığı bildirildi.

ABD’de Tyre Nichols'un ölümüyle ilgili 1 polis daha açığa alındı

ABD'nin Tennessee eyaletine bağlı Memphis şehrinde 7 Ocak'ta 29 yaşındaki siyah genç Tyre Nichols'un polisler tarafından darp edilerek öldürülmesi ile ilgili devam eden soruşturma kapsamında 1 polis daha açığa alındı.

Memphis Polis Sözcüsü yaptığı açıklamada, Nichols'un ölümüyle ilgili 26 yaşındaki polis memuru Preston Hemphill’in açığa alındığını belirterek, Hemphill’in Nichols'u trafik ihlali iddiasıyla durduran polis memurlarından biri olduğunu aktardı. Polis sözcüsü, 2018 yılında göreve başlayan Hemphill'in, görevden alınan diğer 5 polis memurunun açığa alınmasıyla aynı gün idari izne ayrıldığını açıkladı. Hemphill'in Nichols'un ölümüyle ilgili bağlantısı hakkında daha fazla ayrıntının ilerleyen günlerde kamuoyu ile paylaşılacağı ifade edildi.

Hemphill’in avukatı Lee Gerald, Hemphill'in soruşturmada işbirliği yaptığını belirterek, polislerin Nichols ile karşılaştığı ilk ana ait görüntülerin Hemphill'in vücut kamerası tarafından kaydedildiğini aktararak, "Hemphill kurallar gereğince vücut kamerasını etkinleştirdi. İkinci olay yerinde hiç bulunmadı" ifadelerini kullandı. Gerald, Hemphill’in Nichols’un aracının ilk durdurulduğu yerde kaldığını belirtti.

5 POLİS İHRAÇ EDİLMİŞTİ

Siyah gencin ölümüne yol açan polis Tadarrius Bean, Demetrius Haley, Desmond Mills Jr, Emmitt Martin ve Justin Smith gözaltına alınmış, daha sonra kefaretle serbest bırakılmıştı. Görevlerinden ihraç edilen polisler, ikinci derece cinayet, nitelikli saldırı, nitelikli adam kaçırma, görevi kötüye kullanmayla suçlanıyor.

Memphis Polis Departmanı, Nichols'un ölümüne neden olan polislerin bağlı olduğu "SCORPION" (Akrep) biriminin kalıcı olarak kapatıldığını duyurmuştu.

HALK SOKAĞA ÇIKMIŞTI

Nichols, 7 Ocak'ta Memphis şehrinde polisler tarafından dikkatsiz araç kullandığı gerekçesiyle durdurulmuş, ardından 5 polis tarafından feci şekilde darp edilmişti. Polisler tarafından ağır yaralanan siyah genç, 10 Ocak’ta kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

Olaya ilişkin görüntülerin ilk kez kamuoyu ile paylaşılmasının ardından halk, polis şiddetine karşı sokağa çıkmıştı. Siyah nüfusun çoğunlukta olduğu Memphis'te protestocular, polis şiddetine son verilmesi çağrısında bulunmuştu. “Tyre için adalet” yazılı pankart taşıyan protestocular, ana otoyollardan biri olan I-55 köprüsündeki her iki şeridi de trafiğe kapatmıştı. Boston, Atlanta, Sacramento, başkent Washington DC ve New York da aynı protestolara sahne olmuştu.

(İHA)