ABD'de 11 Eylül 2001'de düzenlenen saldırılarda yaşamını yitiren 2 kişinin kimliği, 22 yıl sonra tespit edildi.

ABD'deki 11 Eylül saldırılarında ölen 2 kişinin kimliği, 22 yıl sonra tespit edildi
Fotoğraf: AA

11 Eylül 2001’de 3 bin civarında insanın ölümüne yol açan saldırılarda yaşamını yitiren bir kadın ve bir erkeğin kimlik tespitinin yapıldığı açıklandı.

SKY News'in haberine göre New York şehri yetkilileri, saldırıların 22. yıl dönümünden iki gün önce tespit edilen 2 kişinin kalıntılarının ailelerine teslim edildiğini duyurdu.

Şehrin baş tabibi Dr. Jason Graham, kalıntıları iade etme konusundaki "ciddi taahhütlerini" yerine getirmeye kararlı olduklarını ifade etti.

Graham, "Ülkemizin tarihindeki en büyük ve en karmaşık adli soruşturmayla karşı karşıya olduğumuzdan, bu vaadi yerine getirmek için bilimdeki en son gelişmeleri kullanma misyonumuzda yılmadan duruyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Şimdiye kadar saldırıda hayatını kaybeden 1649 kişinin kimlik tespiti, DNA testleriyle gerçekleştirildi.

Öte yandan saldırıda ölen ve henüz kimliği belirlenemeyen 1000'den fazla kurbanın bulunduğu ve kalıntılarının Dünya Ticaret Merkezi'ndeki Ulusal 11 Eylül Anıtı ve Müzesi'nde saklandığı kaydediliyor. 

ABD'de 11 Eylül 2001'de düzenlenen terör saldırılarında yaşamını yitirenlerin yakınları ve mağdurlar tarafından açılan davaların çoğu hala sonuçlanmazken, saldırılarla ilgili merak edilen birçok konu da cevap bekliyor.