birgün

25° PARÇALI BULUTLU

ABD ile Venezuela arasında petrol görüşmesi: Rusya'ya alternatif aranıyor

ABD'nin Rusya'yı tecrit etme girişimleri çerçevesinde masaya oturduğu petrol zengini Venezuela'yla görüşmesinin ayrıntıları sızdırıldı. Görüşmede ABD, Rusya'ya petrol ambargosu kararı alınması halinde alternatif petrol kaynakları araştırmasında da Venezuela'nın tavrını öğrenmeye çalıştı. Görüşmelerden uzlaşma çıkmadığı belirtildi.

DÜNYA 07.03.2022 13:18
ABD ile Venezuela arasında petrol görüşmesi: Rusya'ya alternatif aranıyor
Abone Ol google-news

Ukrayna operasyonu nedeniyle Rusya'yı tecrit etmeye çalışan ABD'nin, Moskova'nın Latin Amerika'daki en yakın müttefiki olan petrol zengini Venezuela ile bu konuda yaptığı görüşmenin ayrıntıları ortaya çıktı.

Caracas'a giden ABD heyetiyle görüşmelere Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro da katıldı. Görüşmelerde Rusya karşıtı cepheye dahil olması halinde Venezuela'ya yönelik yaptırımların hafifletilmesinin ele alındığı ama her iki tarafın da 'maksimalist talepleri' nedeniyle anlaşma sağlanamadığı belirtildi.

Gazete Duvar'ın aktardığına göre; iki ülke arasında uzun yıllar sonra yapılan ilk üst düzey ikili görüşme, Venezuela'nın başkenti Caracas'taki Miroflores başkanlık sarayında gerçekleşti. ABD heyetine, Beyaz Saray'ın Latin Amerika danışmanı Juan Gonzalez ile ABD'nin geçtiğimiz sene 10 yıl aradan sonra Venezuela'ya ilk kez atadığı büyükelçi James Story başkanlık yaptı. Venezuela tarafında ise görüşmeye Maduro'nun yanı sıra Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez katıldı.

'ABD'NİN GÖZÜ VENEZUELA PETROLÜNDE'

Reuters'a Washington'dan konuşan bir kaynak, ABD heyetinin görüşmede, Venezuela'nın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile arasına mesafe koymaya ne kadar hazır olduğunu anlamaya çalıştığını söyledi. Buna göre ABD aynı zamanda, Rusya'ya petrol ambargosu kararı alınması halinde alternatif petrol kaynakları araştırmasında da Venezuela'nın tavrını öğrenmeye çalıştı.

'MADURO UKRAYNA HAREKÂTINI SAVUNDU'

Ajansa konuşan kaynaklar, Washington'ın görüşmede özgür seçimler, Venezuela'da petrol üretimi artırmak için geniş reformlar, yabancı firmalar için ithalat ve Caracas'ın Ukrayna işgalini kınaması gibi garantiler istedi. Konuyla ilgili bilgi sahibi olan üç kaynak, Maduro'nun görüşme sırasında Rusya'nın Ukrayna harekâtını desteklediğini söyledi.

'SWIFT TEKLİF EDİLDİ'

Habere göre, ABD'li yetkililer bu garantiler karşılığında Venezuela'nın SWIFT sistemini geçici olarak kullanmasına izin verilmesini görüşmeyi önerdi. Maduro'nun ise Venezuela'nın petrol ihracatı üzerindeki yaptırımların yanı sıra kendisine ve diğer Venezuelalı yetkililere yönelik yaptırımların kaldırılmasını istediği belirtildi.

Buna göre Maduro aynı zamanda, Venezuela devlet petrol şirketi PDVSA'nın ABD'deki ortağı olan ve hesapları dondurulan Citgo Petroleum'un da devlet kontrolüne geri verilmesini talep etti. ABD tarafının da, Venezuela'da cezaevinde tutulan altı eski Citgo yöneticisinin serbest bırakılmasını istediği ancak bunun karşılığında, Maduro'nun yakın müttefiki olup ABD'de hapiste bulunan iş insanı Alex Saab'ın bırakılması gibi bir teklifte bulunmadığı belirtildi.

Kaynaklar, söz konusu görüşme için talebin Maduro hükümetinden geldiğini de öne sürdü. İddiaya göre Venezuela, daha önceden bazı borç müzakereleri için kendisini temsil eden çok uluslu hukuk firması Dentons üzerinden ABD'yle görüşmeyi teklif etti.

Anlaşma sağlanamamasına rağmen ikinci bir görüşme yapılmasının planlandığı öne sürülüyor. İddiaya göre, ABD'nin 'Venezuela lideri' olarak tanıdığı sağcı muhalefet lideri Juan Guaido'ya da görüşmenin yapıldığı cumartesi sabahı, son dakikada bilgi verildi.

ABD, SUUDİ ARABİSTAN'LA DA GÖRÜŞECEK

ABD’de politik yayınlar yapan Axios isimli haber kuruluşu, ABD hükümetinin petrol ithalatı için Venezuela ve Suudi Arabistan’la görüşmelere başladığını; Başkan Joe Biden’ın bahar aylarında Suudi Arabistan’a bu maksatla bir ziyaret planladığını yazdı.

ABD, şu an kullandığı ham petrol ve petrol ürünlerinin yüzde 10’unu Rusya’dan ithal ediyor. Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi, pazar günü ABD’li kongre üyelerinin Rusya’ya karşı -Rusya doğalgazı ve petrolünün ABD’de kullanımını tamamen yasaklamak da dahil- çok daha güçlü yaptırımlar için inceleme başlattığını açıklamıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol